rodzaje zajęć dla kobiet w ciąży

Ciąża lubi aktywność fizyczną – Rodzaje zajęć dla kobiet w ciąży

Prawidłowy przebieg ciąży, bez komplikacji, umożliwia kobiecie korzystanie z rozmaitych ćwiczeń ruchowych. Sport korzystnie wpłynie na kondycję kobiety ciężarnej i przygotuje do porodu. Konieczna jest, oczywiście, konsultacja z lekarzem, który wskaże, jaka forma ruchu jest najkorzystniejsza. Ze względu na pojawiające się nieprawidłowe ciśnienie krwi, cukrzycę, poczucie osłabienia, itp. lekarz może wykluczyć podejmowanie wysiłku fizycznego.

Jakie sporty są dostępne w czasie oczekiwania na dziecko? Są to spacery, nornic walking, joga, pływanie, a nawet siłownia i nieforsowane bieganie.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii zajęcia dla kobiet w ciąży

Spacer jest najbezpieczniejszą formą ruchu. Wzmocnieniu ulegają mięśnie, a ruch na świeżym powietrzu czyni organizm odporniejszym na przeziębienia. Poprawia się praca układu oddechowego     i krążenie. Serce pracuje wydajniej, zyskujemy więcej sił witalnych. Urozmaicenie spacerów poprzez skorzystanie z pomocy kijków do nordic walking zapewni poczucie bezpieczeństwa.

Bieganie, o ile zezwoli na te formę aktywności lekarz, jest także dla kobiet w ciąży. Delikatny jogging poprawia przemianę materii, wpływa korzystnie na pracę serca i płuc. Dzięki temu, że mięśnie stają się silniejsze i elastyczne, poród również będzie miał łatwiejszy przebieg.

Pływanie to sport, który nie  obciąża stawów, ciężar ciała spada i możliwe jest wykonywanie ćwiczeń nawet w zaawansowanej ciąży. Ruch w wodzie wzmacnia wszystkie mięśnie, masuje je i poprawia ich elastyczność, a kobieta staje się silniejsza i sprawniejsza.

Joga zdobywa popularność wśród kobiet oczekujących dziecka, ponieważ uczy kobiety oddechów, pomocnych w czasie porodu. Prowadzone są nawet specjalne grupy dla ciężarnych, przygotowujące do tego ważnego momentu. Poza tym ćwiczenia jogi to nauka koncentracji, wsłuchiwania się we własny organizm. Korzystne są zwłaszcza ćwiczenia relaksacyjne.

Ćwiczenia na siłowni dopuszczalne są po pierwszym trymestrze ciąży, gdy minie niebezpieczeństwo poronienia. Jeśli kobieta wcześniej korzystała z ćwiczeń na siłowni, teraz jedynie dopasuje ich intensywność do swoich możliwości. Dla kobiet, które wcześniej z ćwiczeń na siłowni nie korzystały – polecana jest aktywność na bieżni i stacjonarnym rowerku – z oparciem na plecy. Siłownia wzmocni mięśnie pleców, nóg i pośladków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *