aikido

Aikido – wykorzystaj siłę przeciwnika

Aikido to niezwykle popularna sztuka walki wywodząca się z Japonii. Podstawową zasadą w aikido jest wykorzystanie siły przeciwnika przeciwko niemu samemu i co ciekawe – im bardziej zaawansowana technika aikido, tym mniej siły wymaga od ćwiczącego. Dzięki temu aikido jest sztuką walki dla każdego – mogą go ćwiczyć zarówno młodzi, jak i starzy, kobiety i mężczyźni, osoby w dobrej kondycji fizycznej i te o słabej formie. Wzrost ani siła nie wpływają na skuteczność walczącego, jeżeli tylko prawidłowo wykonywane są wszystkie elementy.

Na walkę aikido składają się różne techniki, które opierają się w głównej mierze na ruchu i energii. Te dwie składowe mają za zadanie kontrolować przeciwnika, zmienić kierunek ataku lub całkowicie go zneutralizować. Innymi słowy, aikido to dopracowany system rzutów, dźwigni, uderzeń we wrażliwe miejsca, różnego rodzaju unieruchomień połączonych z równoczesnym usunięciem się z pola ataku przeciwnika. Osoby, które opanowały aikido w najwyższym stopniu, są w stanie bronić się przed atakami przeciwnika, nie wyrządzając mu przy tym poważnej krzywdy.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii aikido

Trening aikido opiera się w głównej mierze na przemianach tlenowych i dzięki temu pozytywnie wpływa zarówno na układ oddechowy jak i układ krążenia, a co za tym idzie powoduje redukcję tkanki tłuszczowej. Istotną rolę w treningu odgrywa fakt, że angażuje on wszystkie grupy mięśni. Dzięki temu trening aikido pozwala na utrzymanie prawidłowej postawy ciała, a niekiedy może zapobiegać wadom postawy.

Aikido pozytywnie wpływa na rozwój osobowości. Rozwija takie cechy charakteru, jak pokora, cierpliwość, wytrwałość. Jest doskonałym treningiem samokontroli zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Dzięki tej sztuce walki zwiększa się szacunek dla przeciwnika i samego siebie. Zasady panujące na sali ćwiczeń pozwalają po treningu czuć się lekko, gwarantują odprężenie emocjonalne. Bardzo ważne w treningu aikido jest przestrzeganie zasad kultury i grzeczności, które najlepiej uwidaczniają się w ukłonach – symbolach szacunku dla przeciwnika oraz wartości wypływających z aikido.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa - trener personalny i dietetyk. Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *