kendo

Podążać drogą samurajów

Japonia nie ma sobie równych pod względem sztuk walki. To z tego kraju pochodzą znane na całym świecie karate oraz judo. Podobnie jest z kendo, czyli sztuką walki samurajów. Korzenie tej dyscypliny sięgają właśnie Japonii, choć we współczesnym świecie trenują ją ludzie wielu narodowości w nawet bardzo odległych od siebie miejscach globu.

Główne zalety kendo

Podobnie jak w przypadku innych sztuk walki, także kendo stawia główny nacisk na ogólny rozwój człowieka. Owszem, praktyczne umiejętności stricte związane z walką oraz wytrzymałość fizyczna są ważne. Jednak w kendo chodzi o coś więcej. Uczestnictwo w treningu z czasem pozwala niemal na nowo spojrzeć na siebie, swoją rolę na świecie, a także na sam świat. Zajęcia wymuszają wypracowanie opanowania nie tylko w ruchach, ale może przede wszystkim w umyśle. Trenujący staje się spokojniejszy, ponieważ tylko w ten sposób można pokonać przeciwnika. Kendo czerpie z tradycyjnych wartości samurajskich, uczy zatem poszanowania nawet tego człowieka, z którym się walczy. Japońskie sztuki walki to niemal doskonałe połączenie ogólnego fizycznego rozwoju z pracą nad charakterem. Wzmacnianiu siły wewnętrznej towarzyszy budowanie spokojnych, opartych na szacunku relacji z otoczeniem.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii kendo

Kendo kreuje wzory do naśladowania

Kendo nie jest może tak popularne jak karate, ale mimo to warto rozważyć choćby zapoznanie się z zasadami tej walki. Uczestnictwo w treningu możliwe jest w wielu miejscach w kraju. Jeżeli ktoś poczuje przysłowiowego bakcyla, wówczas można zaangażować się w kendo na całego. Najlepsi wyjeżdżają na międzynarodowe zawody. Jednak kendo to także dobry sposób na wprowadzenie sportu do codziennego życia. Wzmacnia siłę, uelastycznia ciało, pozwala także na przygotowanie psychiki do zmierzenia się z różnymi wyzwaniami. Nie trzeba odnosić sukcesów na zawodach, by poczuć efekty ćwiczenia kendo już w krótkim czasie. Ćwiczący stają się spokojniejsi, ale także bardziej wytrwali w dążeniu do celu. Tym samym budują sobie silną pozycję społeczną, a z czasem hart ich ducha oraz cierpliwość mogą uczynić z nich wzory do naśladowania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa - trener personalny i dietetyk. Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *