Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

 Do tego, jak ważny jest kręgosłup w życiu każdego człowieka, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jego prawidłowa budowa odpowiada za właściwą pracę narządów wewnętrznych oraz układu krążeniowo-oddechowego. Jednocześnie ból i różnego rodzaju zwyrodnienia  kręgosłupa stały się już chorobą cywilizacyjną. Siedzący tryb życia, brak czasu na uprawianie sportów – to wszystko owocuje problemami z układem kostnym. Dlatego warto znaleźć chociaż dwa razy w tygodniu czas na to, by za pomocą odpowiednich ćwiczeń zadbać o kondycję swojego kręgosłupa.

Treningi, za pomocą których ćwiczy się kręgosłup, mają najczęściej charakter profilaktyczny. Oznacza to, że regularnie wykonywane ćwiczenia mają zapobiegać pojawianiu się bólu oraz różnego rodzaju zmian zwyrodnieniowych, takich jak przepuklina czy skrzywienie. Takie ćwiczenia powinny wykonywać osoby w niemal każdym wieku, również dzieci i młodzież, gdyż u nich kręgosłup ciągle się rozwija, przez co istnieje ryzyko wykształcenia się wad postawy.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii ćwiczenia na kręgosłup

Głównym celem ćwiczeń kręgosłupa jest wzmacnianie mięśni głębokich oraz rozciąganie tych partii ciała, które są przykurczone. Pamiętajmy bowiem o tym, że trening nie powinien ograniczać się jedynie do pleców – powinien obejmować całe ciało i jego ogólny rozwój, przy jednocześnie największym nacisku na kręgosłup.

Ćwiczenia, które są nie tyle profilaktyką, co leczeniem bólu, to tak zwana kinezyterapia. Najczęściej wykonywane są one w pozycji leżącej na plecach lub na boku. Często pojawiają się też ćwiczenia z pozycją wyjściową w postaci klęku podpartego. Trening ma na celu rozciąganie mięśni kręgosłupa, głównie poprzez skłony. Powinien być wykonywany powoli i dokładnie, przy równomiernym oddechu. Jego optymalny czas to około 20 minut.

Uwzględnijmy fakt, że zdrowy kręgosłup zależy nie tylko od wykonywanych ćwiczeń. Należy pamiętać o utrzymywaniu jego prawidłowej pozycji – zwłaszcza przed biurkiem – a raz na jakiś czas dobrze pozwolić sobie na odprężający masaż.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *