trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny – szkolenie z zakresu zwiększania wydajności ćwiczeń

Mamy do czynienia z modą na różne rodzaje treningów, które w założeniu mają pozytywnie wpływać na kondycję fizyczną, zdrowotną, spalanie tkanki tłuszczowej, lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu. Na pewno jedną z lepszych, bardziej efektywnych propozycji, wśród różnych metod treningowych, jest trening funkcjonalny. To cała koncepcja ćwiczeń, bazująca na wiedzy o człowieku, wpływie ruchu na jego zdrowie i samopoczucie. By dobrze opracować serie ćwiczeń, znanych pod wspólną nazwą – trening funkcjonalny, należy dokładnie zapoznać się z tym, czym on faktycznie jest, czym jest inspirowany, z czego się wywodzi.

Dobrze przeprowadzony trening funkcjonalny

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii trening funkcjonalny

Ważne jest, by trener fitness, który zamierza w swoim klubie wprowadzić ćwiczenia tego typu, odbywał specjalne szkolenia i kursy. W przypadku metody, jaką jest trening funkcjonalny – szkolenie, przeprowadzane przez specjalistów, jest niezbędne. Wtedy będzie można przekazywać swoją wiedzę dalej, uzyskując optymalne efekty treningowe, w przypadku kursantów. Generalnie idea tego typu treningu jest taka, by pozwalał on na zachowanie sprawności ruchowej, poprawiał koordynację, sprawiał, że codzienne życie, zwykłe czynności nie będą sprawiać problemów. Stąd rodzaj proponowanych ćwiczeń – są one jakby z życia wzięte.

Osoba, która je wykonuje wie, że ten typ ćwiczenia pozwoli jej na sprawniejsze wykonywanie danej powszechnej czynności, na poprawę wydolności organizmu. Jednak trzeba pamiętać, że chodzi o to, by sekcje tych ćwiczeń były wykonywane w odpowiednim tempie. Tak więc należy liczyć się z tym, że choćby ćwiczenie inspirowane podnoszeniem dziecka – czyli unoszenie piłki lekarskiej – będzie wykonywane taką ilość razy, że odczujemy to w swoich mięśniach.

Co ważne, niektóre z tych ćwiczeń są możliwe do wykonywania w domu, niekoniecznie trzeba uczestniczyć regularnie w zajęciach zorganizowanych w klubie fitness. Oczywiście jest istotne, by poznać zasady treningu funkcjonalnego, ucząc się od najlepszych – dlatego warto swoją przygodę z tym typem treningów rozpocząć właśnie pod okiem profesjonalisty.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *