taniec irlandzki

Taniec irlandzki w Polsce

Taniec irlandzki, którego historia sięga aż 300 r. p.n.e. Współcześni tancerze tańca irlandzkiego, to nie druidzi odprawiający swoje religijne rytuały, ale zwykli ludzie, których pasją jest taniec i kultura irlandzka. Ta nietuzinkowa forma tańca irlandzkiego zawitała do Polski i cieszy się swoją popularnością.

Dla kogo jest taniec irlandzki ?

Wszystko zależy od chęci i Twojego samopoczucia. Taniec irlandzki jest dla każdego, kto chce spróbować swoich sił. Możesz zacząć naukę tańca mając 10 lat, ale również 20, 30, czy też 50-60 lat. Nie ma reguły, ani przeciwwskazań.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii taniec irlandzki

Jak wyglądają zajęcia nauki tańca irlandzkiego ?

Dzięki grupom początkujących i zaawansowanym, każdy może podjąć się nauki tańca irlandzkiego na każdym etapie jego znajomości, nawet od zera. Zajęcia tańca irlandzkiego charakteryzują się wysoką intensywnością, dlatego regularne uczestniczenie w zajęciach gwarantuje zwiększenie nie tylko wydolności ale i kondycji fizycznej.

Na zajęciach kursanci uczą się kroków tańca irlandzkiego, prawidłowej postawy ciała, koordynacji ruchowej oraz pamięci kinestetycznej. Podczas zajęć oprócz nauki od strony technicznej i choreografii przykłada się także uwagę do ćwiczeń wzmacniających i rozciągających, aby rozwijać swoje ciało i dobrze przygotować je do coraz trudniejszych elementów i kroków. Ponadto zajęcia obejmują taniec solowy oraz tańce zespołowe i dużą uwagę przywiązuje się do kształtowania poczucia rytmu i muzykalności.

Uczestnicy pod okiem doświadczonych instruktorów mają możliwość brania udziału w międzynarodowych zawodach tańca irlandzkiego i wydarzeniach kulturalnych przed publicznością. Gdzie takie szkoły tańca szukać ? Pomimo mniejszej popularności tańca irlandzkiego w Polsce, znajdziesz w naszej wyszukiwarce na FitPlanner szkoły, które prowadzą warsztaty tańca irlandzkiego.

Formy tańca irlandzkiego

W tańcu irlandzkim, wyróżnia się ich trzy formy:

  • grupowe – bierze tu udział dwóch (line), trzech (long) lub czterech (round) tancerzy,
  • solowe – w której można wyróżnić tzw. step irlandzki (tap dance) oraz taniec w miękkich butach (soft shoe),
  • setowe –wyróżnia się tu dwa układy: cztery pary tancerzy tańczące, para naprzeciw pary lub dwa szeregi tancerzy tańczących naprzeciw siebie, gdzie na jednego mężczyznę przypada jedna kobieta.

Strój w tańcu irlandzkim

Tancerzy noszą charakterystyczny strój, który z początku był strojem domowym, a z czasem zaczęto go urozmaicać o różne zdobienia nawiązujące do irlandzkich tradycji. I tak dziś np. damski strój składa się ze spódnicy z fałdami oraz gorsetu lub tylko jednoczęściowego kostiumu. Męski strój natomiast składa się z prostych spodni, koszuli i marynarki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Paula Wasylów

Paula Wasylów

Pasjonatka wszelkich form aktywności z duszą podróżnika i naukowca, odpoczywa w ruchu: ćwiczy, biega. Bada możliwe formy aktywności ruchowej, by potem sprawdzić swój stan umysłu i ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *