tai chi

Tai chi – rozwój bez wysiłku

Żyjemy w świecie, w którym wszystko chcemy mieć połączone, skondensowane Chcemy osiągać coraz lepsze wyniki i mieć więcej, za mniej. Czasem jednak godzimy się z tym, że osiągnięcie upragnionego celu będzie nas kosztowało niemały wysiłek.

A co jeśli można kształtować umysł i ciało jednocześnie?

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii tai chi

Stale nierozłączne

W Chinach doskonalenie umysłu oraz kształtowanie sprawności fizycznej, nigdy nie były traktowane jako osobne praktyki, dlatego Tai Chi łączy te dwie sfery w sobie. Powolne ruchy, powtarzane wraz z instruktorem, świetnie wpływają na obie strefy: fizyczną oraz psychiczną.

Tai Chi (a właściwie Tai Chi Chuan) to chińska sztuka walki, czasem traktowana jako gimnastyka medytacyjna. Korzenie tradycji sięgają do wieku XI, kiedy uszeregował się zestaw ćwiczeń, z którego adepci korzystają do dziś. Filozofia taoistyczna jako główną drogę do długowieczności wskazywała właśnie ćwiczenia Tai Chi. Regularne ćwiczenia pozwalały na samodoskonalenie się oraz pozwalały na osiągnięcie harmonii, a w efekcie osiągnięcie najwyższego stanu uduchowienia w taoizmie.

W harmonii ze zdrowiem

Obecnie Tai chi chuan wykorzystuje się jako ćwiczenia relaksacyjne, choć początkowo wyróżniało się je jako ćwiczenia typowo sportowe, ruch duchowy (rozpowszechniony przez hipisów) oraz ćwiczenia, które miały służyć głównie zdrowiu.

Ostatni odłam zdecydowanie zachował się do dziś. Powolne ruchy, które pozwalają oczyścić umysł, korzystnie wpływają również na układ kostny i mięśniowy. Trenuje się określone zachowania oraz złożone układy, które pozwolą w późniejszych etapach ćwiczyć z mieczem czy włócznią. Choć tai chi nie jest podobne do klasycznych sztuk walki, działa podobnie. Regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na oczyszczenie umysłu, pozwalają osiągnąć wysoką koordynację ruchów. Idealne ćwiczenia relaksacyjne, które w krótkim czasie poprawią koncentrację, a także pozwolą rozwinąć sprawność fizyczną bez nadmiernego wysiłku.

Wolontariat

Co ciekawe, wszyscy instruktorzy tai chi są instuktorami-wolontariuszami, co oznacza, że nie pobierają opłat za naukę, a jedynie towarzyszą i doskonalą się wraz z adeptami.

Tai chi to ćwiczenia na miarę naszych czasów – dwa w jednym, które równoważnie wpływa na nasz umysł oraz ciało. Może warto zainwestować chwilę w samorozwój?

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *