tabata 4 minutowy trening

Tabata, czyli czterominutowy trening metaboliczny dla ciała

Czterominutowy trening metaboliczny, czyli mówiąc inaczej tabata, to połączenie dwóch rodzajów ćwiczeń: interwałowych i aerobowych. Zasady treningu zostały w tym wypadku opracowane tak, aby nie tylko szybko spalać tkankę tłuszczową, ale również skutecznie dotlenić cały organizm. Trening tabata poleca się wszystkim tym, których wielogodzinny trening na siłowni doprowadza do szewskiej pasji, a domowy sprzęt fitness nie mieści się w pokoju.

Kto jest autorem?

Trening tabata został opracowany w 1990 roku przez Imuziego Tabatę – naukowca pochodzącego z Japonii. Stworzony go z myślą o zawodowych łyżwiarzach, ale błyskawicznie rozprzestrzenił się również na amatorów.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii tabata

Dwa treningi w jednym

Tabata łączy w sobie trening aerobowy i interwałowy. Oba rodzaje ćwiczeń wykonywane są naprzemiennie. W przypadku treningu anaerobowego stawia się na wytrzymałość beztlenową. Mięśnie zmuszane są w tym wypadku do wyjątkowo intensywnego wysiłku, co skutkuje tym, że krew nie nadąża za dostarczaniem tlenu. W trakcie treningu aerobowego do mięśni dociera odpowiednia ilość tlenu. Decydując się na trening tabata, trzeba liczyć się z pojawieniem się zakwasów.

Zasady

Trening tabata poprawia wydolność organizmu oraz przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Opiera się na czterech zasadach:

  • cały cykl treningowy trwa cztery minuty;
  • dwadzieścia sekund to czas, kiedy wykonać należy jak najwięcej powtórzeń danej formy ćwiczeń;
  • następnie przychodzi pora na dziesięć sekund odpoczynku;
  • poszczególne ćwiczenia powtarzamy aż osiem razy.

Trening tabata należy do bardzo wymagających. W związku z tym nie poleca się go osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z treningiem. Brak kondycji oraz nieprzyzwyczajenie organizmu do intensywnego wysiłku może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, łącznie z zapaścią, czyli zatrzymaniem akcji serca. Zanim więc postawisz na trening tabata zadbaj o to, aby Twoja forma znajdowała się już na przyzwoitym poziomie. Pozwoli Ci to uniknąć poważnych skutków ubocznych, które na długo mogą wyeliminować Cię z aktywności fizycznej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa - trener personalny i dietetyk. Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *