kendo

Skąd wywodzi się kendo i na czym polega

Kendo to japońska sztuka walki, która dosłownie oznacza droga miecza, gdyż pierwszy człon tego terminu – „Ken” to miecz, a drugi człon „do” to droga. Podobnie karate, czy aikido, również kendo pochodzi z Japonii. Jest to szuka walki wywodząca się ze swego rodzaju szermierki japońskich samurajów – wojowników, którzy walczyli pod rozkazami szogunów. Samurajowie słynęli ze swojego oddania władcy i dzielnie walczyli aż do końca.

Ekspansja kendo

Chociaż kendo wywodzi się z Japonii, szybko zyskało popularność na całym świecie. Nie jest tak popularne, jak karate, które praktykują ludzie na całym świecie, ale wciąż wzbudza ogromne zainteresowanie wielu osób, głównie ze względu na to, że wymaga użycia specjalnych mieczy.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii kendo

Na całym świecie kendo trenuje prawie 7 milionów osób, dlatego też co trzy lata odbywają się mistrzostwa świata, a co roku mistrzostwa Europy, które organizuje Europejska Federacja Kendo istniejąca od 1969 roku. Interesujący jest fakt, że Międzynarodowa Federacja Kendo, istnieje od 1970 roku, czyli jest rok młodsza. Międzynarodowa Federacja zrzesza 40 krajów i wraz z Europejską Federacją nadzoruje m.in. nadawanie stopni mistrzowskich dan.

Kendo w Polsce

Chociaż wydawałoby się, że w Polsce wszystko pojawia się wiele lat później, pierwsi trenerzy kendo zaczęli przekazywać swoją wiedze kolejnym osobom już 1973 roku. Od początku kendo w Polsce, powstało wiele klubów, które nazwane są dojo i zrzesza je Polski Związek Kendo.

Shinai – miecz do kendo

Shinai to bambusowy miecz używany przez osoby trenujące kendo. Jest to broń sportowa wykonana w bardzo tradycyjny sposób z czterech bambusowych listewek, która w części jest pokryty skórą. Warto jednak wspomnieć, że początkowo do walki używano katanę, ta jednak ze względów bezpieczeństwa została wymieniona na bokken, a potem na shinai. Takie miecze są łatwo dostępne w wielu sklepach internetowych. Ważne jest to, że sztuki walki takie, jak kendo stosują wyraźny podział wieko, dlatego też miecze dobierane są pod kątem wzrostu i siły osoby trenującej.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *