samba taniec

Samba – gorący taniec z południa

Samba to gorący taniec pochodzący z Brazylii, a swoimi korzeniami sięgający prawdopodobnie tańca “w kółko” afrykańskich ludów Bantu. Słowo “samba” wywodzi się z prawdopodobnie z kilku języków i przez to może zyskiwać różne znaczenie “Semba” w języku afrykańskim to inaczej energiczny ruch bioder, portugalskie “semba” oznacza modlitwę. Z kolei w niektórych regionach Brazylii “samba” to po prostu kobieta.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii samba

Obecnie samba zaliczana jest do tańców towarzyskich i wchodzi w skład zestawu pięciu tańców latynoamerykańskich obok rumby, cza-czy, paso doble i jive’a. Najbardziej typowe dla samby tempo to ok. 54-66 taktów na minutę.

Tak jak i w innych tańcach zaliczanych do grona tańców latynoamerykańskich, figury samby można tańczyć w trzymaniu zamkniętym (gdy partner obejmuje partnerkę) lub w otwartym (gdy partnerzy trzymają się jedną ręką). Samba, podobnie jak inne tańce z tej grupy, ma charakter progresywny, co oznacza, że para tańczy na całym parkiecie.

Samba nazywana jest bardzo często tańcem kochanków. Związane jest to z ogromnym ładunkiem emocjonalnym i seksualnym, jaki niesie w sobie ten południowoamerykański taniec. W tańcu ciała partnerów znajdują się blisko siebie, bardzo dużo jest w nim ruchów intymnych, które mają za zadanie wyrażać uczucia.

Ruchy tancerzy przypominają namiętne falowanie. W wielu figurach partnerzy obiegają się dookoła. Przypomina to próbę przechytrzenia się nawzajem, chęć wyprzedzenia w celu osiągnięcia upragnionej mety. Tańczenie samby może kojarzyć się także z bieganiem po rozżarzonych węglach, a niektóre także ze stąpaniem ptaka.

Charakterystycznym dla samby ruchem jest bardzo dynamiczny, zmysłowy, kołyszący się ruch bioder, które w czasie tańca wysuwane są pod lekkim ukosem w przód i w tył. Towarzyszy mu rozluźnianie i napisanie kolan. Ten charakterystyczny dla samby falujący ruch, wiąże się w głównej mierze z intensywną pracą przepony odpowiedzialną za ruchy bioder. Bardzo ważne w tańcu jest, aby ruchy bioder i kolan nie objęły ramion oraz głowy. Tancerze pragnący zwiększyć dynamikę oraz progresję tańca utrzymują ciało ponad przednią częścią stopy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *