shutterstock_97757450

Salsa, czyli muzyczny sos

Salsa to energetyczny, zmysłowy taniec stanowiący mieszankę rytmów południowoamerykańskich, w szczególności kubańskich i karaibskich, z jazzem i muzyką rozrywkową. Taniec, którego nazwa po hiszpańsku oznacza po prostu “sos”, zaczął rozwijać się w latach 40-tych XX wieku i bardzo szybko stał się niesamowicie popularny. Początkowo szczególną popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaczęto go modyfikować zarówno pod względem muzycznym, jak i figur tanecznych. W tym momencie salsa jest stylem łączącym różne rodzaje tańca, dźwięki i rytmy. Jest elektryczna, wyzwala mnóstwo pozytywnej energii.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii salsa

Style salsy

Wyróżnione style salsy różnią się zazwyczaj krokiem podstawowym. Nie bez znaczenia jest także sposób umiejscowienie kroków w muzyce oraz geometria tańca. Ważnym elementem poszczególnych stylów salsy jest także sposób w jaki prowadzona na parkiecie jest partnerka, obecność elementów akrobatycznych czy wspomniane wcześniej elementy tańca solowego.

W przypadku salsy pochodzącej z Kuby jest ona połączeniem ognistej rumby z kubańskim tańcem son. W Portoryko z kolei salsa wywodzi się z tańców lokalnych, charakterystycznych dla poszczególnych regionów. Nawet osoba nie zajmująca się tańcem dostrzeże w obu przypadkach wyraźne różnice.

Jak nauczyć się tańczyć salsę?

Podstawy salsy są na tyle proste, że może się ich nauczyć każdy, a potem w miarę swoich możliwości – szlifować i rozwijać swoje umiejętności. Nie bez znaczenia dla ogromnej popularności salsy pozostaje fakt, że pasuje ona do każdego rodzaju muzyki. Dodatkowo, można ją tańczyć w parze lub solo, przy czym można w niej dużo improwizować, doskonale się przy tym bawiąc. Salsa należy do tańców użytkowych, bardzo chętnie tańczonych w klubach i dyskotekach na całym świecie. Doskonale nadaje się do tańca na zatłoczonym parkiecie, gdzie powierzchnia, na której poruszają się tancerze jest bardzo ograniczona. Zazwyczaj tańczy się ją w parze, jednak w przypadku zaawansowanych tancerzy możliwe są indywidualne sekwencje, składające się z improwizowanych solowych kroków, które dają możliwość popisania się swoimi umiejętnościami.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *