shutterstock_3111965

Taniec towarzyski – rozrywka i rywalizacja

Taniec towarzyski cieszy się stale ogromną popularnością. Stanowi wywodzącą się z tzw. tańców salonowych (do których zalicza się m.in. kotylion, lansjer czy walc) oraz zabaw ludowych formę rozrywki. Początkowo był zarezerwowany dla wyższych klas społecznych, natomiast tańce ludowe pozostawiano klasom niższym. Szczególny rozkwit nowo powstałych form tańca związany jest z ogromną popularnością muzyki jazzowej.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii taniec towarzyski

Tańce towarzyskie należą do kategorii tańców partnerskich, a poszczególne rodzaje tańców różnią się swoim charakterem, pochodzeniem, charakterystycznym zestawem ruchów, ubiorem i przede wszystkim muzyką.

Podział tańców towarzyskich

Tańce towarzyskie zostały podzielone na dwie podstawowe grupy, do których zaliczane są tańce standardowe oraz tańce latynoamerykańskie. Do tych pierwszych zaliczane są walc wiedeński, walc angielski, tango, quickstep oraz fokstrot. Charakterystycznym i ważnym elementem tańców standardowych jest ubiór tancerzy. Kobiety występują w długich, zwiewnych sukniach oraz butach na obcasach, mężczyźni z kolei we frakach i lakierkach.

Tańce latynoamerykańskie swoją popularność zaczęły zdobywać stosunkowo wcześnie, bo już na początku XIX wieku, kiedy zaczęło dochodzić do mieszania się różnorodnych rytmów muzyki indiańskiej, amerykańskiej oraz hiszpańsko-portugalskiej. Do grupy tańców latynoamerykańskich zaliczane są bardzo popularne:- rumba, cza-cza, samba, paso doble oraz jive. Muzyka wykorzystywana w tej grupie tańców towarzyskich jest wyrazista, a ruchy tancerzy bardzo dynamiczne i niezwykle zmysłowe. Istotnym elementem tańców latynoamerykańskich jest odizolowanie podczas tańca ruchów górnej partii ciała od dolnej. Tancerze w tańcach latynoamerykańskich występują w butach na obcasach, zazwyczaj nie ubierają fraków, natomiast tancerki zakładają odkryte buty na obcasie oraz krótkie, podkreślające sylwetkę sukienki.

Zabawa i rywalizacja

Tańce towarzyskie to nie tylko forma sportu i rozrywki, ale także forma rywalizacji. Na całym świecie organizowane są bowiem turnieje tańców towarzyskich, podczas których uczestnicy prezentują się zarówno w tańcach latynoamerykańskich, jak i standardowych. Dodatkowo, w zależności od stopnia zaawansowania oraz wieku, podzieleni zostają na poszczególne grupy, w których toczy się rywalizacja.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *