qigong

Qigong – sposób na długie życie

W dzisiejszym zabieganym święcie wiele osób nie ma czasu na zadbanie o siebie, swoje potrzeby związane z odpowiednią dawką ruchu, wyciszeniem, relaksacją. Tymczasem taki odpoczynek, regeneracja, ukojenie – są niezbędne. Dlatego coraz więcej osób pragnie wypróbowywać kompleksowe metody dbania o ciało i umysł – tego typu techniki wywodzą się z Azji. Popularna jest chociażby joga. Warto jednak zapoznać się również z inną interesującą, bardzo efektywną metodą – qigong.

Na czym polega qigong

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii qigong

To sztuka chińska, o kilku tysiącach lat tradycji. To robi wrażenie – w tym czasie, na podstawie obserwacji i doświadczeń udało się stworzyć kompleksową metodę, uwzględniającą różne ćwiczenia ruchowe, powiązane z obiegami czynnościowymi. W przypadku qigong ważne są nie tylko same ruchy – wykonywane w odpowiedni sposób i w zalecanej kolejności. Muszą być one też ściśle związane z daną technika oddychania oraz maksymalną koncentracją. Wtedy można uzyskiwać optymalne efekty. Jak wynika z prowadzonych obserwacji mistrzów qigong, rezultaty, które można zauważyć, w wyniku regularnych, dobrze przeprowadzanych ćwiczeń, to:

  • walka z różnymi dolegliwościami, tak fizycznymi, jak umysłowymi,
  • walka przedwczesnym starzeniem się – przywrócenie witalności i chęci od życia,
  • walka z chorobami cywilizacyjnymi.

Zakres tych działań jest więc imponujący. Trzeba pamiętać, że qigong to sztuka, to cały zestaw zaleceń, które muszą być wdrażane w życie. Można wybrać się na specjalne, organizowane w różnych miastach kursy, bazujące na tej metodzie – to będzie wspaniały wstęp do osiągania wymiernych rezultatów.

W czasie takich zajęć będzie można poznać specjalne techniki, kolejność ćwiczeń, nauczyć się koordynowania ruchu i oddechu. Wyćwiczyć też odpowiednie podejście – wymagające koncentracji, skupienia się na wykonywanych czynnościach. Na pewno jest to propozycja warta uwagi – właśnie ze względu na wielowiekowe tradycje, udoskonalanie metody, poszukiwanie wciąż coraz bardziej efektywnych rozwiązań.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa - trener personalny i dietetyk. Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *