tai chi

Tai chi chuan – droga do równowagi

Zestaw ćwiczeń, który pozwoli na doskonalenie umysłu, a jednocześnie poprawi koordynację ruchową? Czy coś takiego w ogóle istnieje? Oczywiście!

Od czego zacząć?

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii tai chi

Mówi się, że Tai Chi to swego rodzaju medytacja w ruchu. Podczas ćwiczenia każdej formy (czyli ruchu lub układu ruchów), ciało jest zrelaksowane, mięśnie są rozluźnione. To pozwala na osiągnięcie jeszcze większego spokoju oraz prowadzi do łatwiejszego oczyszczenia umysłu.

Tai Chi Chuan skupia się na równowadze wewnętrznej, którą adept kieruje na różnego rodzaju formy medytacyjne. Często przypominają one ruchy i zachowania zwierząt, stąd różnego rodzaju nazwy, na przykład: „biały żuraw rozwija skrzydła”.

Jak w każdym sporcie w Tai Chi również istotna jest rozgrzewka, dlatego każdy instruktor na samym początku wprowadza delikatne ruchy pojedynczych kończyn, by móc jeszcze bardziej się zrelaksować i wsłuchać we własne ciało.

Adepci na start!

Zwykle, chcąc zacząć uprawiać sport przygotowujemy strój – mniej lub bardziej specjalistyczny. Na szczęście do ćwiczenia Tai Chi, potrzebujemy odzieży wygodnej, nie krępującej ruchów ciała oraz obuwia na płaskiej podeszwie.

Warto zorientować się, gdzie w naszym mieście odbywają się zajęcia. Zazwyczaj uczestniczy się w nich raz w tygodniu, średnio po półtorej godziny. W większości wielkich miast co jakiś czas organizowane są warsztaty dla początkujących, podczas których zostają wprowadzeni do kultury tej sztuki walki.

W Polsce główną organizacją skupiających instruktorów, adeptów, jak i tych, którzy chcą zacząć ćwiczyć jest Stowarzyszenie Taoistycznego Tai Chi. Warto u nich zasięgnąć odpowiednich informacji.

Samemu, czy w grupie?

W dobie cyfryzacji oraz Internetu, każdy może nagrać film, przygotować instrukcje, dlatego na początek warto odnaleźć grupę osób początkujących. Każdą grupę prowadzi doświadczony instruktor, który ma wieloletnie doświadczenie i dokładnie wie, jak powinny wyglądać określone ruchy, a w razie wszelkich wątpliwości – rozjaśni je. Poza tym – nowa forma ćwiczeń skłania do wchodzenia z domu i poznawania nowych ludzi – śmiało!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *