kick boxing dla dzieci

Kick boxing – sport doskonały dla dzieci

O tym, że dziecko powinno uprawiać sport, dyskutować nie trzeba – jest to fakt nie do obalenia. Problem tkwi w innym miejscu – w wyborze odpowiedniej dyscypliny. Chcemy by była ona atrakcyjna dla dziecka, przyniosła mu jak najwięcej korzyści, ale zarazem była bezpieczna. Wiele osób odrzuca kick boxing, twierdząc, że są to treningi brutalne, niebezpieczne i uczące agresji. Czas obalić te stereotypy, bo kick boxing może okazać się wspaniałą formą sportu nawet dla kilkuletnich maluchów.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii kick-boxing

Czym jest kick boxing?

O tym, czym jest ten sport, można opowiadać długo. Koniecznie należy wspomnieć, że jest to sztuka walki wywodząca się z Dalekiego Wschodu. Techniki nożne dużo czerpią z karate, Taekwondo czy Kung Fu, z kolei ręce wykonują ruchy inspirowane klasycznym boksem, ale – co jest bardzo ważne – nie we wszystkich odmianach kick boxingu są nawiązania do boksu. I to właśnie te delikatne odmiany są polecane dla dzieci.

Kick boxing z myślą o dzieciach

Wyróżnić można aż siedem odmian kick boxingu. Dla dzieci przewidziane są te najłagodniejsze, w których maluchy poznają to, co najważniejsze w sztukach walki, czyli zasadę fair play, odwagę, szacunek do przeciwnika, ale jednocześnie mogą rozwijać swoje ciało, nabierać formy, sprawności, a przy okazji opanować sztukę samoobrony. Dzieci nie są uczony tych „brutalnych” odmian, takich jak full contact. Natomiast doskonale sprawdza się w ich przypadku pointfighting. Tutaj zwraca się szczególną uwagę na to, by siła uderzeń była zminimalizowana. Ważniejsza jest tu precyzja, umiejętność przewidywania, szybkość i oczywiście wysoka sprawność fizyczna. Pojedynek ma tu charakter przerwany – każda akcja kończy się werdyktem sędziego, który przydziela odpowiednie punkty.

Co daje dziecku kick boxing?

Kick boxing to nie tylko szansa na poznanie techniki walki i rozwój sprawności fizycznej. To także sposób na to, by dziecko w pozytywny sposób rozładować złość i negatywne emocje, z którymi w tym wieku trudno jest sobie poradzić. To także nauka szacunku dla drugiego człowieka i zasad uczciwej rywalizacji.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *