kendo

Kendo we współczesnej odsłonie

Z czym kojarzy ci się Kendo? Czy przypadkiem nie ze sztuką walki, w której jest dużo miejsca na ostre ciosy i rozlew krwi? Jeśli tak, to najwyższy czas, być nieco zweryfikował swoje poglądy. Owszem, tradycyjne Kendo – które jest sztuką walki rodem z Japonii – wykorzystuje ostre, stalowe mieczem, jednak już jego współczesna odmiana jest całkowicie bezkrwawa i bezpieczna, dzięki czemu coraz więcej rodziców decyduje się posyłać na naukę Kendo swoje dzieci.

Dziś w szkołach Kendo nie zobaczysz stalowego miecza w ręku ucznia. Zamiast niego będzie do dyspozycji bambusowa atrapa, którą trudno zrobić krzywdę przeciwnikowi. Tym bardziej, że jego ciało i tak chronione będzie specjalną osłoną inspirowaną samurajską zbroją, a ponadto od wieków aktualne w Kendo są takie wartości jak szacunek dla przeciwnika, fair play oraz skromność, nawet (a może raczej zwłaszcza) w przypadku wygranej.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii kendo

O ile w Polsce Kendo wśród dzieci dopiero zdobywa popularność – choć trzeba zaznaczyć, że zgłasza się ich coraz więcej, o tyle w Japonii jest to nie tylko popularna, ale i obowiązkowa dyscyplina sportu, której każde dziecko uczy się w szkole w ramach wychowania fizycznego. Warto zaznaczyć, że Kendo nie bez powodu polecane już osobom już w wieku dziecięcym. Jest to bowiem sztuka walki, która nie tylko pozwala posiąść nowe umiejętności, rozwijać sprawność fizyczną oraz uczyć zasad fair play. To również sposób na to, czego dzieci bardzo potrzebują, czyli na wykrzyczenie się. Młode osoby mają problem z emocjami i stresami, które gromadzą się w nich każdego dnia, co może prowadzić do nieuzasadnionej agresji i innych problemów wychowawczych. Z Kendo te problemy zostaną zniwelowane – dziecko z jednej strony będzie miało dużo ruchu, z drugiej zaś rozładuje emocje krzykiem. Kendo to sport pełen okrzyków. Nie bez znaczenie jest także fakt, że trenując Kendo, wpływa się korzystnie na rozwój ciała, kształtowanie sylwetki i kręgosłupa. Ale, oczywiście, jest to sport, w którym doskonale spełniają się także osoby dorosłe.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa - trener personalny i dietetyk. Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *