hatha joga

Hatha joga

Każdy, kto postanawia rozpocząć swoją przygodę z jogą, powinien wiedzieć, że ma ona wiele kierunków (tradycji), którymi można podążać. Jednym z najbardziej znanych i praktykowanych jest tak zwana hatha joga.
Nazwa oznacza siłę, ale w rozumieniu „wbrew czyjejś woli”. To oznacza, że hatha joga przywiązuje dużą wagę do bardzo surowej dyscypliny, której należy przestrzegać. Tradycja ta opiera się na trzech filarach:

  • asana – czyli odpowiednie pozycje ciała,
  • krija – procesy oczyszczania organizmu,
  • pranajama – właściwa kontrola oddechu.

Żadna z tradycji jogi nie dąży tylko i wyłącznie do odpowiedniej kondycji fizycznej. Istnieje jeszcze sfera metafizyki oraz ezoteryki, w którą każda z nich w różny sposób się zagłębia. W przypadku hatha jogi metafizyka jest raczej odstawiona na dalszy plan. Ścieżka ta przychyla się bardziej w stronę zagadnień ezoterycznych i mistycznych, stawiając jednocześnie duży nacisk na kwestie fizyczne. Hatha joga przygotowuje do pozyskania sił nadnaturalnych, nadprzyrodzonych oraz do odniesienia zwycięstwa nad takimi procesami jak śmierć, choroby oraz starość. To właśnie hatha joga przyczyniła się do wyodrębnienia się tantryzmu.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii hatha joga

Nie można jednak powiedzieć, że hatha joga jest całkowicie inną ścieżką niż joga klasyczna. Podstawowe założenia zostały zachowane. Hatha joga na przykład przykłada ten sam nacisk na wspominaną na początku surową dyscyplinę, czyli na zachowywanie moralnych nakazów i zakazów. Aby jednak można było zacząć pracę nad sobą, należy opanować swoje ciało, a więc najpierw popracować nad nim. Asan – czyli właściwe dla jogi pozycje – mają na celu:

  • wzmocnienie i uelastycznienie ciała,
  • rozciągnięcie mięśni,
  • oczyszczenie ciała, za pomocą stosowania sztuki odpowiedniego oddychania (pranajama),
  • ukojenie umysłu i dążenie do wewnętrznej równowagi.

Jakie jeszcze korzyści daje hatha joga?

Okazuje się, że hatha joga nie tylko wzmacnia i rozciąga mięśnie oraz pozwala rozwiązywać tajemnice mistyczne. To także dobry sposób na relaks oraz lekarstwo na ból głowy i stawów. Pomaga w walce z depresją i objawami starości. Korzystnie wpływa na krążenie oraz układ nerwowy, a kobietom w ciąży pomaga pozbyć się uciążliwego bólu kręgosłupa.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *