balet dla dzieci

Balet dla dzieci

Przedszkola oraz domy kultury coraz chętniej wprowadzają do swojej oferty balet dla dzieci. Niektórzy rodzice podchodzą do tej propozycji sceptycznie – traktując ją jako mało przydatną w życiu ich pociech. Okazuje się jednak, że balet dla dzieci niesie w sobie ogromny potencjał. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

balet dla dzieciDlaczego warto posyłać dziecko na balet?

Nawet jeśli dziecko nie zostanie w przyszłości profesjonalnym tancerzem baletowym – i stanie się tak na 90 procent – to zyska cały szereg korzyści. Przede wszystkim jest to przyjemna i oryginalna nauka wyczucia rytmu, a także pierwsze próby pracy w zespole, która okaże się bardzo ważna w przyszłości. Dziecko pozna podstawy tańca klasycznego i rozwinie swoją koordynację ruchową. Lekcje baletu to również sposób na leczenie wad postawy oraz płaskostopia (ćwiczenia wzmacniają śródstopie). Mały tancerz nabędzie nowe umiejętności z zakresu koncentracji, wdzięku, płynnego poruszania się, a nawet samodyscypliny – choć pamiętajmy, że balet w przypadku dzieci nie może wiązać się z restrykcyjnymi rozwiązaniami, np. z niskokaloryczną dietą.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii balet dla dzieci

Balet a ćwiczenia

Dobra baletnica posiada rozciągnięte, elastyczne ciało. Dlatego pierwsze ćwiczenia baletowe, jakie wykonują dzieci, to takie, które mają działanie rozciągające, zwłaszcza dolne partie ciała. Dopiero, gdy nogi będą odpowiednio przygotowane, nadchodzi czas na naukę szpagatu, mostku czy gwiazdy. Pojawiają się także piruety oraz skoki. Wszystkie te ćwiczenia pomagają w ćwiczeniu nawyku prostej postawy i odpowiedniej, zgrabnej sylwetki – na pewno zaowocuje to w przyszłości. Zaleca się, by balet wprowadzać w grafik dziecka już po skończeniu przez niego czwartego roku życia.

Jak przygotować dziecko do baletu?

Na szczęście dziecięcy balet nie jest kosztowną dyscypliną sportową. Wystarczy odpowiedni strój – wcale nie musi być on profesjonalny. Można wybrać legginsy połączone  nawet z kostiumem kąpielowym. Do tego obuwie na miękkiej podeszwie. Strój musi być wygodny i nie krępujący ruchów. Pamiętajmy też o tym, by ćwiczyć w domu z dzieckiem poznane na balecie ćwiczenia, zachowując jednocześnie umiar – dziecięcy balet powinien być przede wszystkim dobrą zabawą.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *