trening trx

Trening TRX, czyli ćwicz jak żołnierze USA

Nie samą siłownią człowiek żyje – jeżeli zatem marzy Ci się doskonale wyrzeźbiona sylwetka, a zwyczajnie znudziły Ci się już zajęcia na tradycyjnej siłowni, wybierz się na trening TRX. Będziesz wykonywać na nim ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała, przy użyciu specjalnych, zwisających z sufitu taśm. Ale uprzedzamy – łatwo nie będzie.

Trening TRX nie należy do najłatwiejszych, ale i nie takie jest jego założenie – ma on dać nam przede wszystkim solidny wycisk, nie zaś licealną rozgrzewkę. Tłumaczą to już same okoliczności jego powstania – metoda ta została opracowana przed laty na potrzeby żołnierzy elitarnej jednostki specjalnej US Navy SEAL.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii trx

Miała ona zapewnić utrzymanie najwyższej formy fizycznej oddziałom, stacjonującym w warunkach bojowych, daleko od rodzimych siłowni i zaawansowanego sprzętu treningowego. Konieczne było zatem stworzenie takiego systemu ćwiczeń, który pozwoliłby im trenować siłę, wytrzymałość, równowagę i zwinność, a jednocześnie nie wymagałby organizowania jakiegokolwiek sprzętu. I udało się – tak powstał TRX.

Jak wyglądają zajęcia?

Dużą zaletą treningów TRX jest ich różnorodność – ćwiczenia możemy dostosowywać tu bowiem do własnych możliwości. Wystarczy szybka i łatwa zmiana kąta nachylenia ciała w stosunku do podłoża, aby dane zadanie natychmiast zyskało lub straciło na trudności. Co więcej, pracujemy tutaj nad rozmaitymi partiami mięśni, z ramionami, plecami, brzuchem, nogami i pośladkami na czele. Dzięki temu, że w treningu nie używa się dodatkowego obciążenia, nasze ciało może rozwijać się harmonijnie, zaś nasz kręgosłup oraz stawy nie są narażone na takie kontuzje, jak miałoby to miejsce na normalnej siłowni.

Zabierz swoje taśmy ze sobą

Kolejny plus treningów z TRX polega na tym, że możemy wykonywać je nie tylko na siłowniach oraz w klubach fitness. Możemy bowiem zaopatrzyć się we własny zestaw taśm, który zabierzemy ze sobą wszędzie – na urlop, wakacje czy też na wyjazd służbowy. Tutaj musimy liczyć się jednak ze sporym wydatkiem – profesjonalny zestaw, posiadający stosowne atesty, potrafi kosztować w granicach 800-1000 złotych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *