capoeira camangula

Capoeira. Poznaj najpopularniejsze style

Capoeira to efektowne połączenie tańca oraz sztuki walki. Opiera się bardziej na obronie, niźli na ataku i wywodzi z tradycji tańców rytualnych plemion afrykańskich i brazylijskich. Ostatnimi laty podbija także Europę, więc przedstawiamy dzisiaj jej cztery najpopularniejsze style.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii capoeira

Zacząć należy od tego, że podstawą są tutaj serie kopnięć, podcięć nóg oraz płynnych przejść. Zamiast agresywnych ataków, skupiać się należy raczej na zwinności, gibkości i technikach obrony. Niech nie zwiedzie nas jednak jej akrobatyczna i rytmiczna forma – kiedy trzeba, capoeira zapewni nam siłę i umiejętność walki. A oto jej cztery style:

Capoeira regional

Dedykowana wszystkim tym, którzy siłę ciężkości wolą przenieść jednak na zastosowanie w walce. Niezwykle widowiskowa, ale i skuteczna, a przy okazji szybka i dynamiczna. Jej podstawą jest nieprzewidywalność ataków oraz płynność ruchów, dezorientująca przeciwnika.

Opracowana została przez mistrza Mestre Bimba, czyli Manuela dos Reis Machado.

Capoeira angola

Najbardziej klasyczna forma dyscypliny, zorientowana na współpracę i taniec, mniej zaś zainteresowana elementami charakterystycznymi dla typowych sztuk walki. Powstała jako odpowiedź na wspomniany wcześniej styl i miała na celu przywrócić dawne elementy capoeiry.

Jej twórcą był Mestre Pastinha, czyli Vincente Ferreira Pastinha.

Capoeira contemporanea

Znana jest także jako capoeira moderna  i prezentuje się jako uwspółcześniona forma dyscypliny, czerpiąca jednak ze wspomnianych wcześniej dwóch tradycji. Co prawda bazuje ona na tamtejszych technikach i metodach trenowania, jednak zostały one tu mocno zmodyfikowane i dostosowane do potrzeb dzisiejszych kursantów.

Capoeira carioca

Pierwszy styl w całej dyscyplinie, który został sformalizowany. W 1907 r. powstał nawet podręcznik ujawniający arkany tutejszej sztuki. Stawiał jednak na skuteczność i brutalność, wzbogacił styl o ciosy zadawane rękoma w twarz, w tym również w oczy.

Wyeliminował natomiast śpiew i muzykę jako mało przystające do sztuki walki. Jako agresywny, praktykowany był swego czasu przez środowiska uliczne oraz gangi.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *