hip thrust absolutny hit wśród ćwiczeń na pośladki

ABSOLUTNY HIT WŚRÓD ĆWICZEŃ NA POŚLADKI

Hip Thrust czyli wznosy bioder w oparciu plecami o ławkę, to według mnie najlepsze ćwiczenie na mięśnie pośladkowe.

Faza ekscentryczna (opuszczenie bioder) pozwala na odpowiednie rozciągnięcie pośladków (mięśnia pośladkowego wielkiego), a faza koncentryczna (uniesienie ich) mocno je dopina.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii sexy pupa

Najważniejsze, aby podczas ćwiczenia zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa, a ruch unoszenia pupy wykonać za pomocą odpowiedniego wypchnięcia bioder. Na samej górze możemy zatrzymać ruch, co dodatkowo utrudni ćwiczenie przez napięcie izometryczne wywołane w mięśniach.

Hip Thrust początkowo wygląda na niewygodne ćwiczenie, ale trening czyni mistrza i z czasem jego wykonanie nie będzie sprawiać żadnych trudności. Nasze ciało powinno być oparte górną częścią pleców (łopatkami) o ławkę, nogi ugięte w kolanie powinny tworzyć kąt prosty, a stopy należy mocno docisnąć do podłoża. Pamiętajmy o tym, aby nie mylić dopięcia mięśni pośladkowych z przeprostem w odcinku lędźwiowym. Szersze rozstawienie nóg i skierowanie stóp lekko na zewnątrz dodatkowo zmuszą do większej pracy mięśnie pośladkowy średni i mały, które znajdują się po zewnętrznej stronie pupy.

Nie każdy o tym wie, ale niedawno przeprowadzono badanie, gdzie 13 kobiet z około siedmioletnim doświadczeniem w treningu siłowym wykonało 10 powtórzeń przysiadów i 10 powtórzeń unoszenia bioder ze sztangą, wykorzystując duży ciężar, jednak umożliwiający poprawne wykonanie przepisanej określonej ilości powtórzeń. Sprawdzono u nich aktywną pracę mięśni pośladkowych, którą mierzono za pomocą elektromiografii powierzchniowej (EMG).

Wyniki badania były następujące:

  • Przysiad ma 30-45% udziału mięśni pośladkowych
  • Unoszenie bioder Hip Thrust to około 70-87% pracy mięśni pośladkowych

Nie pozostawiają one zatem wątpliwości, które ćwiczenie powinniśmy wybrać, jeśli naszym priorytetem jest pupa a nie uda. Hip Thrust możemy wykonywać z obciążeniem takim jak sztanga czy hantel bądź na maszynie do wyprostów podudzi typu leg extension.

Podsumowując, wznosy bioder w oparciu o ławkę to doskonałe ćwiczenie, które modeluje nasze pośladki, wzmacnia je i w zależności od użytego ciężaru, buduje ich masę mięśniową.

Obie wersje ćwiczenia Hip Thrust można obejrzeć na filmach, które znajdują się na moim kanale YouTube.

Nie zapominajmy jednak o tym, że należy trenować całe ciało, a nie tylko wybrane partie mięśniowe.

A: Wersja ćwiczenia ze sztangą:

B: Wersja ćwiczenia na maszynie leg extension: 

 

Autor: Przemysław Wójcik – Trener Personalny w Energy Fitness Club Mokotów w Warszawie.

Profil klubu Energy Fitness Club Mokotów (dla kobiet).

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Przemysław Wójcik

Przemysław Wójcik

Instruktor rekreacji ruchowej o specjalizacji sporty siłowe. Certyfikowany trener personalny, szkolony pod okiem najlepszych w Polsce – Akopa Szostaka i Roberta Piotrkowicza. Posiada uprawnienia z zakresu treningu funkcjonalnego z użyciem przyborów takich jak: bosu, trx czy kettlebell. Uczestnik szkoleń m.in. IFAA i MAURICZ.COM. Pasjonat ćwiczeń siłowych z elementami treningu funkcjonalnego i zdrowego odżywiania. Wciąż poszerza swoją wiedzę z zakresu fizjologii, anatomii, treningu i odżywiania. Z zawodu magister turystyki i rekreacji. Sport to jego pasja. Obecnie pracuje w klubie Energy Fitness tylko dla kobiet, gdzie prowadzi treningi ze swoimi klientkami, którym pomaga osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *