w zdrowym ciele zdrowy duch aktywny senior

W zdrowym ciele zdrowy duch – bez względu na wiek

Świetna kondycja nie musi być domeną wyłącznie młodzieńczego wieku. Przeciwnie – im starszy organizm, tym więcej uwagi powinniśmy mu poświęcać, aby odwdzięczył nam się doskonałą formą każdego dnia.

W myśl porzekadła „w zdrowym ciele – zdrowy duch” stworzyliśmy więc program zajęć dla osób starszych – dopasowany do ich możliwości, bezpieczny dla stawów i kręgosłupa, pozwalający utrzymać sprawność fizyczną i opóźniający proces starzenia się komórek.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii aktywny senior

Program to połączenie gimnastyki z umiarkowanym treningiem siłowym. Zwiększa on siłę i masę mięśni, co przekłada się na sprawność ruchową, tak ważną w wykonywaniu codziennych czynności. Ponadto pozytywnie działa na kości, co ma znaczenie zwłaszcza w profilaktyce osteoporozy, a także zwiększa wytrzymałość ścięgien, więzadeł i chrząstek. Przeciwdziała też sztywnieniu stawów i zmniejsza ryzyko urazów,  pozwala ćwiczyć równowagę oraz wzmacnia dno miednicy i mięśnie przy kręgosłupie. Co więcej, ćwiczenia poprawiają także wydolność naszego układu oddechowego oraz układu krążenia, regulują ciśnienie krwi i jej krzepliwość, chronią przed miażdżycą i chorobą wieńcową. Mają też wpływ na metabolizm glukozy i insuliny, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi cukrzycy, wspomagają przemianę materii oraz dbanie o prawidłową masę ciała, zaś w przypadku mężczyzn zwiększają wydzielanie testosteronu.

Zajęcia dostosowane są do możliwości ćwiczących i mają charakter gimnastyki rehabilitacyjno-zdrowotnej, stawiającej w centrum nie tyle osiągi, co utrzymanie ciała w jak najlepszej kondycji. Nieoceniony jest także ich wpływ na psychikę – systematyczne ćwiczenia oraz praca nad własnym ciałem poprawiają nastrój i własną samoocenę, pozwalają lepiej czuć się we własnej skórze, zachować większą świadomość swojego ciała, jego możliwości i ograniczeń. Działają także relaksacyjnie i odprężająco, obniżając poziom stresu i zmniejszając ryzyko depresji.

Optymalne są dwa, trzy treningi w tygodniu. W przypadku większych urazów czy schorzeń zalecana jest wcześniejsza konsultacja z trenerem bądź lekarzem prowadzącym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *