step areobik

Up and down – jak amerykański step zawitał do Polski

Historia stepu, a więc niewysokiego, regulowanego schodka, pokrytego antypoślizgową powierzchnią, rozpoczęła się w Ameryce. Jest stosunkowo niedługa, a jej bohater już bije rekordy popularności. Na czym polega fenomen „wchodzenia na schodek” i czy faktycznie trening ze stepem daje wymierne rezultaty?

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii step

Skuteczność tkwi w prostocie

Ćwiczenia ze stepem z zewnątrz mogą wydawać się banalne. Jednak to właśnie w steptej prostocie tkwi ich siła. Trening polega na wchodzeniu i schodzeniu ze stepu, o ustawionej wcześniej odpowiedniej wysokości, w określonym rytmie i choreografii. Podczas wykonywania kroków, pracują mięśnie całego ciała. Dodając do nich energiczny ruch ramion, obciążonych ciężarkami oraz dodatkowe elementy, uzyskujemy kompleksowy i skuteczny trening.

Odpowiednia, skuteczna technika

Tak jak w przypadku większości treningów, i w ćwiczeniach ze stepem konieczny jest krótki, teoretyczny wstęp. Przede wszystkim – step nie jest dla każdego. Nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia mogą znacznie obciążać stawy i kręgosłup. Istotne jest zachowanie maksymalnie konta prostego pomiędzy kością piszczelową a podłogą, ważne jest również pierwszeństwo przedstopia nad pięto podczas wchodzenia na step. Na step można jedynie wskakiwać, nie na odwrót. Nie można też z niego schodzić do przodu, obciążając najpierw piętę. W treningu bardzo istotna jest rozgrzewka, bez której nie ma prawa się zacząć. To ćwiczenia rozgrzewające nogi, brzuch, mięśnie grzbietu i ramion. Najistotniejszym elementem treningu jest postawa ciała – wyprostowany tułów, głowa i twarz skierowana przed siebie, wciągnięty i napięty brzuch.

Efekty ćwiczeń

Step aerobik to przede wszystkim efektywny sposób na spalenie nadmiaru kalorii i w rezultacie – zrzucenie niechcianych kilogramów. To doskonała alternatywa dla osób nie przepadających za bieganiem. płaski brzuchTrening wzmacnia przede wszystkim dolne partie mięśni, ale również cały organizm, poprawia kondycję i funkcjonowanie układu krwionośnego. Poziom treningu można stale zwiększać, podnosząc wysokość stepu oraz zwiększając częstotliwość marszu. Duże możliwości niosą także dodatkowe akcesoria – obciążniki, sztangi itp.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *