twerking

Twerking – na czym to polega?

Twerk to rodzaj tańca, który stał się bardzo popularny za sprawą największych idolek amerykańskich nastolatek – Miley Cyrus, Nicki Minaj, czy Rihanny. Wszystkie trzy piosenkarki w swoich teledyskach oraz na koncertach zaprezentowały swoim fanom ten właśnie taniec, który niektórych bulwersuje nawet teraz, prawie 2 lata po najgłośniejszym występie Panny Cyrus.

Skąd pochodzi twerk?

Chociaż znane nam początki twerka wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych, nie jest to taniec wyłącznie wymyślony przez tamtejszych choreografów, wiele osób doszukuje się w nim głębszego wnętrza. Bardzo wiele osób podkreśla, że taniec ten najprawdopodobniej wywodzi się z Afryki, gdzie niektóre plemiona mają bardzo podobny taniec tradycyjny. Nie można w 100% potwierdzić tej teorii, niemniej jednak oglądając filmy twerku i tradycyjnych tańców plemion Afryki Zachodniej, zauważymy ogromne podobieństwo.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii twerking

Twerk – Miley Cyrus nie była pierwsza.

Chociaż twerk zyskał ogromną popularność, w momencie, gdy amerykańska gwiazdka zaprezentowała go na jednym z występów, w rzeczywistości twerk ma swoje początki w latach 90 i jest ściśle związany z hip-hopem, który trudno nazwać tańcem seksualnym i kobiecym. Poniekąd można stwierdzić, że twerk jest tworem raperów, którzy w swoich teledyskach chcieli wprowadzić nutkę erotyzmu. Hip-Hop reprezentują przede wszystkim Afro-amerykanie, a więc teza o pochodzeniu twerku wydaje się prawdziwa.

Raperom nie udało się jednak wypromować tego typu tańca, znany był tylko nielicznym osobom obracającym się w tym świecie. Nawet kolejne piosenki z wyrazem „twerk” w tytule nie przyniosły twerkowaniu takiej popularności. Mało osób kojarzyło nazwę twerk, aż do wspomnianego 2013 roku.

A teraz?

Trzeba przyznać, że twerking stał się bardzo kontrowersyjny, liczne filmiki dorosłych kobiet w Internecie raczej nikogo nie burzyły, ale w momencie, gdy zaczęto umieszczać filmiki z udziałem dzieci rozpoczęła się fala krytyki. Nie zmniejszyło to jednak popularności twerku, który wręcz przeciwnie stawał się coraz bardziej popularnym tańcem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *