joga kundalinii - metody

Tantryczna metoda jogi

Kundalini joga – nazwa ta może brzmieć oryginalnie i niezrozumiale, ale to oczywiście kwestia pochodzenia słów. Sama joga wywodzi się z Indii, a więc stosowane w niej terminy wydają się bardzo orientalne. Jednak joga jest dosyć prosta, logiczna i zrozumiała nawet dla osób początkujących.

Dlaczego wybieramy jogę?

Joga stała się popularna już kilkanaście lat temu, a moda na jogę przyszła do Polski z zachodu, gdzie wszystkie gwiazdy zaczęły uprawiać tę sztukę medytacji-ćwiczeń. Joga jest bardzo rozbudowana i trudno ją przedstawić w kilku słowach. Najprościej rzecz ujmując, chodzi o uzyskanie harmonie duszy i ciała.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga kundalini

Nie ma jednej jogi

Chociaż zwykle we wszystkich fitness klubach i innych miejscach o jodze mówi się w sposób bardzo ogólny, w rzeczywistości istnieje kilka rodzajów tej sztuki, a kundalini joga jest jedną z najbardziej tajemnych i ezoterycznych. Jest to tantryczna metoda jogi, która polega na umiejętnym pobudzaniu ognistej siły życia u podstawy kręgosłupa.

Co oznacza kundalini?

Analizując kolejne człony tego terminu, możemy dowiedzieć się, co dokładnie oznacza kundalini i jakie głębsze znaczenie ma ta właśnie sztuka. Pierwszy człon, czyli kun oznacza „ufność”, „wiarę”, drugi człon, czyli da, to „spirala” i jednocześnie rodzaj żeński, a końcówka lini podkreśla, ze chodzi o pierwiastek żeński. Razem termin ten jasno określa nam, że kundalini joga opiera się na głębokim zaufaniu, słuchem falowym, spiralnym, a także aspektem żeńskim.

Metody kundalini joga

Kundalini joga dzieli się na 3 główne metody:

Bhuta śuddhi – podstawowa metoda wstępnej praktyki, która opiera się na oczyszczaniu z użyciem pięciu żywiołów. Jeśli nie zostanie dobrze przeprowadzona, nie można przejść do bardziej zaawansowanych praktyk, czyli Indrija śuddhi i Śakti śuddhi.

Indrija to zaawansowany etap skupiający się na oczyszczeniu i uwolnieniu zmysłów. Na tym etapie pojawia się sporo ćwiczeń zachodzący na temat seksualności. Natomiast Śakti śuddhi to etap kultywowania kundalini, który polega na oczyszczeniu źródła mocy i uwolnieniu kundalini.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *