taekwondo

Taekwondo. Sztuka walki od koreańskiego generała

Były lata 50. XX wieku. Koreański generał Choi Hong Hi opracował wówczas metodę sztuki walki, która szybko awansowała do jednej z najpopularniejszych na całym świecie. Z czego wynika jej fenomen? Jakie są zalety taekwondo i co daje nam jego opanowanie?

Sama nazwa wzięła swój początek od trzech elementów koreańskiej wymowy, zaczerpniętej z kolei od trzech znaków chińskich. Tae oznacza stopę, uderzenie stopą bądź też techniki wykonywane nogą. Kwon – pięść, uderzenie pięścią bądź techniki wykonywane pięścią. Do – sztukę, drogę bądź metodę, oznaczającą osiągnięcie danego stanu intuicji w naszym zachowaniu, możliwego dzięki doświadczeniu ciała i umysłu. Oficjalnie nazwa ta została przyjęta do użytku 11 kwietnia 1955 roku, podczas spotkania czołowych przedstawicieli koreańskich sztuk walki.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii taekwondo

Z wojska do cywila

Chociaż taekwondo miało służyć początkowo do celów militarnych, szybko zostało zaadaptowane na potrzeby cywili. Z czasem urosło też do rangi koreańskiego sportu narodowego, a aktualnie jest jedną z pełnoprawnych dyscyplin olimpijskich.

Umiejętności adeptów tej sztuki walki potwierdzać mają przyznawane im pasy w poszczególnych kolorach. Otrzymują oni tutaj kolejno pas biały, żółty, zielony, niebieski, czerwony i na końcu czarny, czyli mistrzowski.

Jakie są zalety uprawiania taekwondo?

Popularność metody wynika z dominującego tutaj zdyscyplinowania umysłu, możliwego do osiągnięcia wyłącznie poprzez zdyscyplinowanie ciała. Dzięki temu taekwondo kształtuje charakter, pozwala utrzymać doskonałą kondycję, kształtuje sylwetkę i pozytywnie wpływa na cały organizm, na jego aspekcie fizycznym zaczynając, a na psychicznym kończąc.

Ponieważ taekwondo stanowi umiejętne połączenie treningu wysiłkowego i siłowego, pozwala ćwiczyć jednocześnie wszystkie partie mięśni – dzięki temu uzyskujemy zgrabną i umięśnioną sylwetkę, dodatkowo poprawiając swoją koncentrację, sprawność i koordynację ruchową.

Co więcej, sport ten zalecany jest także przy wadach kręgosłupa, takich jak np. skolioza. Dzięki szybkiemu spalaniu tkanki tłuszczowej idealnie nadaje się także dla osób odchudzających się.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *