stretching

Stretching – co nam daje?

Każdy, kto decyduje się na uprawianie sportu powinien pamiętać o tym, że aktywność fizyczna zawsze rozpoczyna się rozgrzewką, a kończy stretchingiem, czyli rozciąganiem. Ćwiczenia rozciągające nie pomogą nam pozbyć się zbędnych kilogramów, ale nie oznacza to, że nie są istotne. Poznajmy bliżej ich ogromną rolę.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii stretching

Dla zdrowia mięśni

Rozciąganie, czyli właśnie stretching, przynosi ulgę napiętym po wysiłku mięśniom. Często jednak wiąże się z bólem, którego każdy z nas chciałby uniknąć. Trzeba jednak pamiętać, że rozciąganie pomaga zachować równowagę napięć mięśniowych. Jego regularne wykonywanie przyczynia się do zwiększania zakresu ruchomości stawów. Poprawia także elastyczność mięśni. W konsekwencji ciało zaczyna wyglądać lepiej, a my możemy osiągać lepsze wyniki w takich dyscyplinach sportowych, jak bieganie, fitness czy podnoszenie ciężarów.

Co jeszcze?

Rozciąganie sprawia, że wzmocnieniu ulegają wszystkie ścięgna. W efekcie są one mniej narażone na bolesne kontuzje, które na długi czas mogą wyeliminować nas z aktywności fizycznej. Poprawia się także ukrwienie aparatu mięśniowego, co sprawia, że można ćwiczyć dłużej i bardziej efektywnie. Dużo później zaczniemy odczuwać ból związany ze zmęczeniem. Przełoży się to na przyspieszenie przemiany materii, a tym samym pomoże szybciej zgubić zbędne kilogramy.

Rodzaje stretchingu

Wyróżnia się stretching statyczny oraz aktywny. Rozciąganie zawsze rozpoczyna się od stretchingu statycznego, który należy wykonywać bardzo powoli i ostrożnie, nie zapominając przy tym o odpowiednim oddychaniu. Wolny, głęboki oddech sprawia, że mięśnie łatwiej się rozluźniają, a ich rozciągnięcie wymaga mniejszego wysiłku. Rozciąganie statyczne polega na powolnym rozciąganiu mięśnia do momentu, w którym zaczynamy odczuwać opór. Zanim zdecydujemy się na rozciąganie aktywne, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który oceni, czy w naszym przypadku taka forma aktywności jest wskazana. Metoda rozciągania musi bowiem uwzględniać stopień zaawansowania oraz stan zdrowia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *