salsa

Salsa – połączenie skrajności

Salsa jest niezwykle popularnym rodzajem tańca towarzyskiego, który łączy elementy różnych stylów, a jego ewolucja zależała od miejsca, w którym się rozwijał.

W czasie tańca partnerzy przez większość czasu tańczą w parze. Zaawansowani tancerze, chcąc się popisać przed publicznością, często improwizują sekwencję kroków określane z angielskiego jako shines lub shine steps. Ważne, żeby zostały one odpowiednio umiejscowione w muzyce, oznacza to, że powinny być wykonywane w momencie, gdy rozpoczyna się solowa gra sekcji perkusyjnej, a pozostałe instrumenty przestają grać.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii salsa

Style w salsie

Wyróżnia się kilka znanych stylów salsy. Różnią się one krokiem podstawowym, umiejscowieniem kroków w muzyce, a także sposobem geometrii, tzn. czy taniec odbywa się po kole, czy też w linii. Dodatkowymi elementami, które cechują poszczególne style salsy są: sposób prowadzenia partnerki w tańcu, obecność lub brak fragmentów tańca, które przez partnerów tańczone są solo oraz występowanie różnych elementów akrobatycznych.

 Przede wszystkim ekspresja

Na Kubie salsa rozwinęła się z połączenia rumby z tańcem son, natomiast w Portoryko – wykształciła się pod wpływem tańców lokalnych.

Salsa charakteryzuje niezwykłą się ekspresją ruchów, kroków, emocji. Bardzo ciężko jest ją tańczyć perfekcyjnie, ponieważ nie posiada ona jednolitych zasad. W tym tańcu bardzo dużo zależy od samego tancerza i tego, czy potrafi zachować podczas tańca naturalność i czerpać z niego radość. Na salsę składają się w głównej mierze radość, naturalność i seksapil. A także ukazana mową ciała gra pomiędzy kobietą i mężczyzną.

 Na czym polega fenomen?

Salsa jest tańcem o bogatym kontekście historycznym, w którym można odnaleźć wpływy tańców afrokubańskich, tańców towarzyskich, tanga. W salsie tańczonej na dyskotekach można wychwycić również elementy i ruchy charakterystyczne dla tańca współczesnego czy hip-hopu.

Fenomen tego tańca wynika prawdopodobnie z faktu, że jest to styl tańca doskonale wpasowujący się w panujące muzyczne trendy. Dodatkowo nie wymaga od tancerzy specjalnego stroju. Równie dobrze mogą ją tańczyć kobiety w seksownych sukienkach i butach na obcasie, jak i dziewczyny ubrane w jeansy i klapki – w salsie wszystko jest niebywale kobiece i nie wymaga dodatkowego podkreślenia poprzez strój.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *