ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Proste ćwiczenia na kręgosłup piersiowy

Jeśli zależy nam na jak najdłuższym zachowaniu prawidłowej postawy, wyeliminowaniu problemów bólu kręgosłupa oraz uchronieniu się przed ewentualnymi schorzeniami tego odcinka, warto jest poświęcić nieco czasu na ćwiczenia na kręgosłup piersiowy. Nie wymagają one ani dużego nakładu czasu, ani też wysiłku. Ich podstawą nie jest intensywność, a fakt powolnego i delikatnego oddziaływania na tutejsze mięśnie. Co zatem zrobić, aby zapewnić swojemu kręgosłupowi właściwe wzmocnienie i rozluźnienie, a także zmobilizować jego mięśnie do pracy?

Znajdź zajęcia sportowe w swojej okolicy na

FitPlanner.pl

W ramach mobilizacji mamy dwie propozycje. Pozycją wyjściową jest dla nich tzw. ławeczka.

1. Klękamy na podłodze, zaś nasze uda i ramiona trzymamy prostopadle do podłoża. Nasza głowa powinna stanowić naturalne przedłużenie linii kręgosłupa i dopiero w tej pozycji zaczynamy przenosić ciężar ciała na nasze ręce.

Prostujemy prawą rękę i podnosimy ją na wysokość ok. 30 centymetrów, wodząc za nią wzrokiem. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie z drugą ręką.

2. Przy kolejnym ćwiczeniu uginamy lewą rękę, ściągamy łopatki, ramię układamy wzdłuż boku ciała, zaś dłoń przyciskamy do barku. Staramy się napiąć kark, a głowę skręcamy w lewo, spoglądając jednocześnie na dłoń. Powtarzamy po 5 razy na każdą z rąk.

Ławeczka będzie także pozycją wyjściową dla dwóch ćwiczeń wzmacniających.

1. W pierwszym robimy tzw. koci grzbiet, opuszczając głowę i chowając ją między ramionami. Wzrok przenosimy na klatkę piersiową i maksymalnie uwypuklamy grzbiet.

Wytrzymujemy w tej pozycji 5 sekund, a następnie jak najwyżej unosimy głowę, kierując wzrok na sufit. W tym momencie nasz kręgosłup powinien wygiąć się maksymalnie w dół. Wytrzymujemy w tej pozycji 5 sekund i powtarzamy czynność 5 razy.

Wizualizacja wideo

2. W kolejnym ćwiczeniu próbujemy jak najmocniej wygiąć kręgosłup w bok. Skręcamy głowę w lewo i próbujemy spojrzeć przez bark na pośladki. Liczymy do 10, a następnie wyginamy kręgosłup w drugą stronę. Powtarzamy po 5 razy na każdą ze stron, uważając, by nie oderwać dłoni od podłoża.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *