muay thai

Muay thai – widowiskowy boks tajski

Osoby poszukujące nowych inspiracji, jeśli chodzi o efektywne i atrakcyjne treningi, mają do wyboru różne propozycje sztuk walki, rodem z Azji. Trzeba przyznać, że treningi, wykorzystujące tego typu techniki cieszą się rosnąca popularnością. Dość bogata jest też oferta klubów sportowych, które proponują uczestnictwo właśnie w takich ćwiczeniach. Furorę robi np. muay thai, czyli boks tajski. To dość skomplikowana i wymagająca dyscyplina, ale nie oznacza to, że nie warto spróbować. Wiele klubów oferuje treningi dla początkujących, czerpiące inspiracje z muay thai, wykorzystujące np. tylko część technik.

Muay thai – na czym polega jego wyjątkowość

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii muay thai

Generalnie można powiedzieć, że muay thai to rodzaj bosku. Zasady są ściśle określone, np. nie można zadawać ciosów leżącemu zawodnikowi. Co ważne, liczy się nie tylko technika, wyczucie, ale również to, że w przypadku muay thai zadaje się bardzo silne ciosy. Właściwie każde uderzenie ma być uderzeniem z całej siły. Inne cechy charakterystyczne tej dyscypliny, to:

  • duża ilość uderzeń łokciami, kolanami,
  • wynikająca z powyżej zasady duża liczba szybkich nokautów,
  • niskie kopnięcia okrężne,
  • przykładanie dużej wagi do klinczu – walczenia w zwarciu.

Od zwykłego boksu ta odmiana różni się też np. szerszym rozstawem ramion – w ten sposób zawodnik lepiej chroni się przed złapaniem w klincz. Dyscyplina ta jest dość skomplikowana, ze względu na szereg technik, wykorzystywanych przez zawodników. Poszczególne techniki mają jeszcze wiele wariantów oraz kombinacji. Dlatego treningi muszą być regularne i intensywne, by móc poznać przynajmniej podstawy.

Na pewno jest to duże wzywanie dla zawodników, lecz trzeba przyznać, że może być to świetna alternatywa dla osób, pragnących urozmaicenia treningów – także dla bokserów, uprawiających powszechnie znaną odmianę tego sportu. Zawodnicy muay thai na ogół świetnie radzą sobie także w boksie zdobywając niekiedy mistrzowskie tytuły. Tak więc to dowodzi, że muay thai to bardzo rozwijająca dyscyplina, ćwicząca koncentrację, precyzję, pozwalająca poznać efektywne techniki walki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *