karate

Karate – japońska sztuka walki

Karate to wywodząca się z Japonii sztuka walki i sport walki, obejmujące swoim zasięgiem cały świat i cieszące się nieustającą popularnością. Od momentu swojego powstania karate ewoluowało i do chwili obecnej znanych jest ponad 100 stylów tej walki. Aspekt realnej walki w wielu stylach karate został zachowany lub jeszcze bardziej rozwinięty, w innych z kolei karate zmieniło swój charakter i stało się systemem doskonalenia się, w którym na pierwszym planie znajduje się aspekt nieustającego dążenia do doskonałości.

W karate możemy wyróżnić trzy podstawowe kierunki. Pierwszy kierunek to karate tradycyjne rozumiane jako walka na śmierć i życie, drugi to sport zawierający elementy samoobrony. Ostatni kierunek to karate jako sposób doskonalenia siebie, w którym ważną rolę odgrywają oryginalne postawy i ruch karate.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii karate

Aby zmotywować osoby ćwiczące do stałego doskonalenia i rozwoju, w karate powstał hierarchiczny system stopni uczniowskich i mistrzowskich. W karate tradycyjnym nie przywiązuje się zbytniej uwagi do systemu stopni i zazwyczaj wyróżnia się karateków początkujących (biały pas), zaawansowanych (brązowy pas) oraz mistrzów (czarny pas). Ponieważ karate stało się popularne wśród osób uprawiających sport amatorsko, stworzono system wymagań egzaminacyjnych, który daje amatorom możliwość awansu. Charakterystyczną cechą dla wszystkich stylów karate jest fakt, że czarny pas zarezerwowany jest dla mistrza.

Karate może trenować praktycznie każdy, jeśli nie występują przeciwwskazania medyczne dotyczące intensywnego wysiłku fizycznego. Treningi można zacząć już w wieku około 4-5 lat. Karate to doskonały sposób na poprawę kondycji i koordynacji ruchowej. Pozwala także na doskonalenie charakteru, uczy samodyscypliny i koncentracji. Dzięki możliwości zdobywania kolejnych stopni, karate uczy wytrwałego dążenia do celu.

Karate to sztuka walki pozwalająca opanować swoje emocje, rozwijać opanowanie i ćwiczyć cierpliwość. Jest to także doskonała forma treningu, prowadząca do rozwinięcia i usprawnienia koordynacji ruchowej. Jednak karate to przede wszystkim sztuka walki, ucząca metod walki i samoobrony bez użycia broni.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Grzegorz Miąsik

Grzegorz Miąsik

Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *