joga hormonalna dla kobiet

Joga hormonalna. Zajęcia tylko dla pań

W jodze hormonalnej nie ma równouprawnienia – opracowana została ona z myślą o kobietach, których system hormonalny znacznie różni się od systemu męskiego. Ma ona pomóc im przywrócić ciału dawną kondycję i energię witalną, a także zapobiegać chorobom.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga hormonalna

Trening jogi hormonalnej opracowany został tak, aby zapewnić naszemu ciału wewnętrzny masaż. Opiera się on na serii pozycji oraz na technikach świadomego oddechu, które najmocniej oddziaływać mają na nasze jajniki, przysadkę, tarczycę oraz nadnercza. Przy regularnym stosowaniu łagodzą się objawy menopauzy bądź PMS, skóra i włosy odzyskują dawny blask, ciało ujędrnia się, znika stres, migreny i bezsenność, a nam wraca siła oraz dobry nastrój.

Jak wyglądają zajęcia?

Zaczynamy od wypełnienia ankiety, która poinformuje naszego nauczyciela, na jakie dolegliwości cierpimy i pozwoli dobrać najlepszy dla nas zestaw ćwiczeń. Następnie uczymy się technik oddechowych, z których podstawowe to bhastrika i ujjayi (czytamy: udżai).

Pierwsza opiera się na dynamicznym wciąganiu brzucha, określanym przyklejaniem pępka do kręgosłupa. Jej celem jest masaż wnętrza podbrzusza, w tym okolic jajników i nadnerczy.

Druga zaś – na oddychaniu ze ściśniętą głośnią, czemu towarzyszy charakterystyczny świst. W ten sposób masujemy naszą tarczycę i przytarczyce.

Przykładowe pozycje

Ważne jest także nauczenie się band, czyli w pełni świadomego kurczenia konkretnych grup wewnętrznych mięśni. Z kolei tutejsze pozycje, tak jak i w jodze klasycznej, noszą nazwę asan.

Jedną z nich jest matsyendrasana – aby ją wykonać, siadamy na podłodze, uginamy jedną nogę, drugą zaś prostujemy. Przekręcamy tułów w bok i zaczynamy szybko oddychać, aby rozpocząć masaż wszystkich organów wewnętrznych.

Inna to np. muzułmańska pozycja modlitewna – siadamy w niej na piętach, opierając tułów na udach i wyciągając przed siebie ręce. Czoło opieramy na podłodze, prostując lewą nogę i przyciskając prawą piętę udem. Następnie prawe kolano umieszczamy między piersiami i wykonujemy siedem szybkich oddechów. Później zmieniamy nogi, fundując sobie w tej pozycji skuteczny masaż jajników.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *