joga dla początkujących

Joga dla początkujących

Joga to nie tylko trening ciała – i właśnie dlatego, coraz więcej osób decyduje się na przygodę z tą formą aktywności. A najlepsze jest to, że z kursów dla początkujących może skorzystać niemal każdy – bez względu na wiek i posiadaną kondycję. Jedynie niektóre choroby i schorzenia mogą okazać się przeszkodą – wówczas z pewne ćwiczenia trzeba modyfikować. Na szczęście dobry, doświadczony instruktor przed rozpoczęciem pierwszych zajęć dopasowuje program treningu do możliwości zdrowotnych danej osoby.

Dlaczego warto rozpocząć jogę?

Zwykle decydujemy się na przygodę z jogą nie tyle dla ciała, co dla kondycji wewnętrznej. Jest w tym dużo racji. Joga to doskonały sposób na wyciszenie i osiągnięcie psychicznej równowagi. To droga do odnalezienia wyższego stanu świadomości. W końcu jednym z ważnych elementów jogi jest medytacja. Trenując jogę, osiągamy spokój ducha i radość z życia. Pozbywamy się stresów i niepokojów. Ale nie można pominąć faktu, że ciało staje się sprawniejsze, dobrze rozciągnięte, a oddech odpowiednio wyregulowany. To kompleksowy rozwój organizmu.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Jak wygląda joga dla początkujących

Osoby początkujące nie są w stanie wykonywać takich ćwiczeń, jakie są charakterystyczne dla doświadczonych. Tu instruktorzy stosują łatwiejsze warianty asan – między innymi przy wykorzystaniu takich pomocy jak drabinki, krzesła, klocki czy wałki. Te pomoce przydadzą się także seniorom – pozwalają odciążyć stawy i kręgosłup.

Przyjmuje się, że joga dla początkujących trwa 3 miesiące. To optymalny czas potrzebny do tego, by poznać podstawowe pozycje oraz najważniejsze techniki, bez których prawidłowy trening jest niemożliwy. Po tym czasie trener powinien doradzić, czy należy jeszcze się trochę doszkolić, czy można już przejść do bardziej zaawansowanej grupy.

Treningi jogi dla początkujących uczą nie tylko podstawowych pozycji, ale również tego, jak prawidłowo oddychać, ustawiać stopy, rozkładać obciążenie ciała, napinać mięśnie i tym samym dbać o swoje stawy i kręgosłup. Bardzo ważne jest odpowiednie ustawienie osi ciała. Już na tym etapie nasze mięśnie stają się bardziej rozciągnięte i wzmocnione. Zanika sztywność ciała, a także napięcie wewnętrzne.

Pamiętajmy o tym, że treningi jogi powinny odbywać się boso, również bez skarpetek – na podłodze lub na antypoślizgowej macie.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *