joga dla początkujących dlaczego warto

Joga dla początkujących. Dlaczego warto?

Joga to fenomenalny rodzaj ćwiczeń, sprzyjający pracy jednocześnie nad naszym umysłem, jak i ciałem. Pozwala na poznanie nie tylko nowych pozycji i wyćwiczenie sylwetki, ale także na nabycie nowych umiejętności, takich jak kontrola oddechu bądź rozmaite techniki relaksacyjne.

Jej niewątpliwym atutem jest pozytywny wpływ na psychikę każdego z nas – joga pomaga w wyciszeniu emocji i uczeniu się panowania nad własnymi reakcjami, wycisza i relaksuje, odpręża i regeneruje ciało po ciężkim dniu. Sprzyja także pogłębianiu świadomości własnego ciała, pozytywnemu budowaniu samooceny i poprawie tak koncentracji, jak i koordynacji ruchowej.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Także na ciało joga ma zbawienny wpływ – najważniejszy jest tutaj fakt, że działa ona wzmacniająco, wspierając pracę mięśni i pozwalając na wykształcenie w sobie odpowiedniego poziomu sprawności i gibkości. W przeciwieństwie do chociażby klasycznych form aerobiku, joga skupia się na technice, nie zaś na tempie. Pozwala w pełni skupić się na sobie, kontrolować pracę ciała, analizować jego reakcje, potrzeby i możliwości. Pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę, czyniąc ją smukłą i zgrabną.

Poprawia witalność organizmu i powstrzymuje procesy starzenia skóry. Pomaga ćwiczyć prawidłową postawę oraz sprawność stóp, poprawia krążenie krwi i wzmacnia serce, a także wspiera proces przemiany materii. Co więcej, jest doskonałą formą relaksacyjną, dzięki której rozluźnimy zbyt mocno napięte mięśnie oraz wzmocnimy kościec i więzadła.

Joga dla początkujących ma także ten atut, że nie wymaga wcześniejszego przygotowania – mogą ją praktykować wszyscy, niezależnie od wieku, płci oraz kondycji fizycznej. Dzięki temu doskonale nadaje się ona zarówno dla osób młodych, zdrowych i w pełni sprawnych ruchowo, jak i dla nieco starszych czy też osób po urazach, które chciałyby pomóc swojemu ciału w trudnym powrocie do formy. Każdorazowo gwarantuje ona poczucie odprężenia i wyciszenia, a fakt zaangażowania w ćwiczenia wszystkich partii mięśni sprawia, że nasze ciało aktywuje się do walki o piękną formę.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *