joga dla niemowląt

Joga dla niemowląt – ćwiczenia dla młodych mam

Joga dla niemowląt to propozycja ćwiczeń, dedykowanych mamom i ich maleństwom już od pierwszego miesiąca życia. Jej podstawowym celem jest wzmacnianie tworzących się pomiędzy nimi więzi oraz uczenie się nawzajem swoich ciał, odruchów i gestów.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Ponadto ma ona pozytywny wpływ na rozwój dziecka, wspiera jego ruchomość i siłę, buduje w nim pierwszą świadomość ciała i poczucie rytmu. Co więcej, zajęcia poprawiają maluchom trawienie, zapobiegają kolkom i zaparciom, stymulują odporność, polepszają kondycję i koordynację ruchową, a także wzmacniają mięśnie. Joga dla niemowląt równie skutecznie uspokaja je też i wycisza, dzięki czemu dziecko jest wypoczęte i bardziej zrelaksowane, łatwiej zasypia i spokojnie śpi.

Jednocześnie proponowane tutaj ćwiczenia pomagają powrócić do formy mamie – wzmacniają i ujędrniają jej ciało, wspierają odzyskiwanie siły i kondycji, łagodzą napięcia, wzmacniają nadwyrężone ciążą dno miednicy, uczą pracować nad prawidłowym oddechem, a także przywracają zadowolenie z własnego ciała. Uczą też, jak trzymać i nosić niemowlę, by wspomagać jego rozwój sensoryczny.

Na zajęcia zgłosić mogą się mamy z kilkutygodniowym nawet dzieckiem. W przypadku porodu naturalnego są to cztery tygodnie, zaś po cesarskim cięciu – tygodni sześć. Kondycja fizyczna nie ma tutaj większego znaczenia – ćwiczenia są łatwe i bezpieczne niezależnie od stopnia naszego zainteresowania, choć wcześniej decyzję ich rozpoczęcia warto skonsultować z lekarzem ginekologiem.

W czasie trwania sesji mamy powtarzają serię rozciągających i relaksujących ćwiczeń, przeznaczonych do wykonania z dzieckiem. Mają one przede wszystkim sprawiać obojgu przyjemność, toteż mamy uczą się manewrowania rączkami i nóżkami niemowlęcia oraz jego delikatnego masażu.

Największym jednak atutem zajęć jest fakt, że możemy zgłosić się na nie wraz z dzieckiem. To szczególnie pomocne w sytuacji, kiedy mama nie ma z kim zostawić malucha bądź zwyczajnie nie chce się z nim rozstawać. W czasie trwania sesji dziecko może zarówno uczestniczyć we wszystkich ćwiczeniach, jak i leżeć obok.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *