cwiczenia-w-ciazy

Joga dla ciężarnych. Poznaj jej zalety

Joga dla ciężarnych ma za zadanie nie tylko pomóc kobiecie zachować dobrą formę w tym wymagającym dla niej okresie, ale i przygotować ją do porodu na każdym z poziomów – fizycznym, emocjonalnym oraz mentalnym. Tutejsze ćwiczenia pomagają bowiem minimalizować te mniej przyjemne objawy ciąży, a do tego wyciszają i pomagają odsunąć od siebie niepokój.

Poranne nudności, wahania nastrojów, bóle pleców, opuchnięte nogi, dodatkowe kilogramy, a do tego – cały wachlarz lęków, nękających kobietę na samą myśl o zbliżającym się rozwiązaniu. Wszystko to sprawia, że ciąża – choćby i najbardziej upragniona – wywraca życie kobiety do góry nogami i wymaga od niej większego niż do tej pory zainteresowania swoim ciałem. Z pomocą ma przyjść jej specjalna odmiana jogi, opracowana tak, by przynieść jej ulgę i ukojenie przez ten trudny czas.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga dla ciężarnych

Zalety uprawiania jogi w ciąży

Najważniejsze to pamiętać, że ciąża to nie choroba – jeżeli tylko nie ma żadnych komplikacji ani innych medycznych przeciwwskazań, kobieta jak najdłużej powinna pozostawać w ruchu –  zwłaszcza joga nie tylko pozwoli jej to zachować doskonałą kondycję i samopoczucie, ale i lepiej przygotuje ciało do porodu i szybciej pozwoli wrócić później do formy. Pomoże też zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w jej ciele i lepiej sobie z nimi radzić, zrelaksuje ją, wyciszy i uspokoi, poprawi jej ogólny stan zdrowia oraz poziom energii witalnej, a także przyniesie ulgę w typowych dla ciąży dolegliwościach, takich jak bóle kręgosłupa, pleców, nudności, zadyszka czy też obrzęk nóg.

Co więcej, tutejsze ćwiczenia wzmacniają kręgosłup, wpływają na jego zwiększoną elastyczność, a także na świadomość ciała, ucząc różnych pozycji porodowych oraz nieocenionego wówczas, prawidłowego oddechu. Dzięki temu łatwiej zaś o skuteczniejszą kontrolę bólu i emocji – właściwie poprowadzony oddech obniża je do tego stopnia, że zażycie środków  przeciwbólowych może okazać się zbędne. Ponadto efekty jogi będziemy zauważać także w okresie poporodowym, kiedy szybciej odzyskamy siły i wrócimy do dawnej sylwetki.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *