joga aktywność dla wymagających

Joga – aktywność dla wymagających

Joga – większości z nas słowo to kojarzy się z relaksem, szczupłą sylwetką i doskonałym sposobem na stres. Czy jest to rzeczywiście forma aktywności przynosząca nam szereg korzyści? Na czym polega i kto może ją uprawiać? Spróbujemy odpowiedzieć na te kilka pytań.

Co to takiego?

Joga to rodzaj ćwiczeń, które narodziły się w Indii około pięć tysięcy lat temu. W trakcie ich wykonywania koncentruje się na oddechu. Ćwiczenia dają siłę, równowagę i korzystnie wpływają na stopień elastyczności ciała. Obecnie wyróżnia się kilka stylów jogi, które różnią się między sobą figurami i stopniem skomplikowania.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii joga

Elastyczność mięśni

Nawet jeżeli Twoim celem nie będzie doprowadzenie swoich stawów do takiej elastyczności, że będzie możliwe zwinięcie się w przysłowiowy kłębek, to poprawa elastyczności mięśni da Ci wiele korzyści. Zniwelowanie napięcia w łydkach odciąża skutecznie kolana, zmniejsza sztywność ud, co w konsekwencji pozwala odciążyć kręgosłup. To właśnie z tego powodu joga polecana jest osobom spędzającym długie godziny przed ekranem komputera.

Odprężenie

W trakcie ćwiczenia jogi baczną uwagę przykłada się do kontrolowania oddechu. Koncentracja na nim sprawia, że umysł ulega uspokojeniu, wzrasta cierpliwość i zdolność radzenia sobie z problemami. Umiejętność niwelowania stresu to świetny sposób na pozbycie się migreny, bezsenności czy nadciśnienia.

Zdrowie

Osoby ćwiczące jogę stopniowo coraz silniej rozciągają swoje mięśnie i stawy. Wpływa to korzystnie na krążenie żylne, a tym samym przyczynia się do mniejszego ryzyka powstawania chorób serca. Regularny udział w zajęciach tego rodzaju pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu. Zmniejszeniu ulega także ilość kortyzolu, który jest określany hormonem stresu.

Joga a seks

Regularne ćwiczenie jogi sprawia, że rośnie ochota na seks. Silniejsze są również doznania płynące ze stosunku seksualnego. Wszystko dzięki wzmocnieniu mięśni podbrzusza. Do tego trzeba jeszcze dodać redukcję tkanki tłuszczowej, co korzystnie wpływa na poczucie atrakcyjności.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *