shutterstock_24426802

Hip-hop, czyli uliczny styl

Hip-hop zalicza się do niezwykle popularnej grupy ulicznych stylów tańca (street dance), które zdobyły szczególną popularność w latach 60-tych ubiegłego wieku. Obejmuje bardzo duży wachlarz ruchów wywodzących się z wielu różnorodnych stylów tańca ulicznego (np. hip-hop new style, hip-hop freestyle). Tego rodzaju taniec daje tancerzowi ogromne pole ekspresji własnego nastroju i samopoczucia, można w nim wykazać swoją pomysłowość i kreatywność. Atutem tego stylu tańca jest to, że opiera się on w dużej mierze na improwizacji. Ogromną rolę odgrywa tu także mimika twarzy tancerzy, dodatkowo podkreślająca ruchy ciała wykonywane podczas tańca. Hip-hop jest bardzo popularny szczególnie wśród młodych tancerzy, którzy wykorzystują go nie tylko do wyrażenia własnych uczyć, ale także przed występem mają możliwość zaprezentowania kreatywności dzięki możliwości zaprojektowania własnych strojów, stanowiących niezwykle ważny element tego tańca.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii taniec hip hop

Na czym polega hip-hop?

Mimo bardzo dużej swobody i braku właściwie jakichkolwiek ograniczeń co do formy, także w hip-hopie występują podstawowe kroki i techniki, jakie można wyróżnić w tym tańcu. Tancerze wykorzystują tutaj pewien zakres ruchów. Do najważniejszych należą bardzo szybkie kroki taneczne skomponowane z wyraźną gestykulacją, stanowiące preludium kolejnej figury oraz mające za zadanie sprawiać wrażenie mowy ciała. Występują tu także różnorakie figury rotacyjne, wymagające bardzo dobrej kondycji fizycznej. Do figur rotacyjnych zalicza się kręcenie na głowie, twistery czy tzw. bączki (backspin). Kolejnym charakterystycznym elementem tego stylu tańca są figury bardziej statyczne, w których dochodzi do kilkusekundowego zatrzymania ciała w danej pozycji, np. w jednej ręce w nogami uniesionymi ku górze. Jako łącznik pomiędzy kolejnymi elementami tańca wykorzystywane są tzw. footworki, polegające na wykonywaniu kroków w pozycji przysiadu podpartego i w dużej mierze opierające się na inwencji tancerza.

Taniec hip-hop skierowany jest głównie do osób młodych o bardzo dobrej kondycji fizycznej. Przy odrobinie samozaparcia i dyscypliny każdy może opanować podstawowe kroki tego tańca, a dzięki niemu modelować sylwetkę i podnosić wydolność organizmu.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Hubert Owerczuk

Hubert Owerczuk

Absolutny fan squasha! W sporcie znajduje przede wszystkim sposób na wypocenie trudów dnia codziennego. Lubi udowadniać sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych a przekraczanie własnych granic i słabości jest dla niego największym motywatorem do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *