hatha joga

Hatha joga – Lekarstwo sprzed 5000 lat

Mimo upływu tysiącleci, wywodząca się z Indii joga ani trochę nie straciła na aktualności. Przeciwnie, nadal praktykowana jest na całym świecie, a proponowane przez nią pozycje oraz techniki zgłębiania oddechu pomagają uzyskać nam wewnętrzną harmonię oraz jedność ciała i umysłu. Hatha joga jest z kolei jej młodszą odmianą, docenioną zwłaszcza przez joginów z Zachodu.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii hatha joga

Hatha joga czerpie z klasycznej jogi pełnymi garściami. Największe różnice oscylują tutaj wokół głębi filozoficznej – hatha joga odchodzi od nich nieco, większą uwagę przywiązując do sfery fizycznej. Pomyślana została bowiem jako ta ukierunkowana nie tyle na sferę duchową, co bardziej na ciało. Choć oczywiście medytacja i dążenie do wewnętrznego ładu wciąż stanowią jeden z jej elementów składowych.

Sama nazwa wywodzi się od słowa hatha, oznaczającego siłę. To z kolei połączenie dwóch innych słów, a mianowicie – ha, oznaczającego słońce oraz tha, oznaczającego księżyc. Nietrudno dostrzec tu zatem symbolikę zbliżoną do znaczenia koncepcji yin i yang. Finalnie hatha joga oznacza zatem zbiór ćwiczeń, doskonalących ciało poprzez statyczne ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu są one w zupełności bezpieczne i dobre dla wszystkich, niezależnie od wieku, płci i kondycji fizycznej.

Co daje nam praktykowana regularnie hatha jogi?

Tutejsza odmiana jogi, podobnie jak i wszystkie inne, ukierunkowana jest na oddziaływanie na całe ciało oraz umysł. Pierwszemu mają sprzyjać zawierające się tutaj asany, czyli pozycje, jakie w trakcie sesji powtarzamy. Drugiemu zaś – medytacje oraz techniki świadomego oddechu. W praktyce pozwala nam ona zachować formę, wyszczuplić sylwetkę, uelastycznić ciało, rozciągnąć mięśnie, zwiększyć ruchomość stawów i zbawiennie wpłynąć na wszystkie nasze układy, zapewniając solidne wzmocnienie i regenerację.

Ponadto hatha joga gwarantuje nam siłę i witalność, pomaga zwiększyć odporność na stres, zwalczyć bezsenność i depresję, oczyścić organizm z toksyn oraz poprawić nasz metabolizm. Okazuje się nieoceniona także przy łagodzeniu różnego typu bólów, zwłaszcza zaś głowy i stawów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *