gimnastyka dla seniorów

Gimnastyka dla seniorów. Zobacz przykładowe ćwiczenia

Myślisz, że zadbane ciało i dobra kondycja to domena młodych? Nic bardziej mylnego! Kluby fitness prześcigają się w tworzeniu specjalnych programów treningowych, które pomogą zachować Ci formę i sprawność ruchową nawet w podeszłym wieku. Zawsze możesz zacząć też od treningu w domu.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii aktywny senior

Najważniejszą zaletą uprawiania gimnastyki jest fakt, że utrzymujemy nasze ciało w ciągłym ruchu – wzmacniamy mięśnie i stawy, kojąco działamy na kręgosłup, utrzymujemy przyzwoitą kondycję oraz prawidłową masę ciała. Oczywiście grunt, to się tutaj nie forsować i dobierać ćwiczenia do naszych możliwości, ewentualnych schorzeń, a także wieku. Dziś pokazujemy 4 przykładowe ćwiczenia, jakie możesz zrobić w domu.

  1. Koci grzbiet

Przyjmujemy pozycję jak do klęku podpartego. Kolana ustawiamy na szerokość bioder, dłonie zaś – na szerokość ramion. Razem z wydechem przyciągamy brodę do klatki piersiowej, napinając jednocześnie mięśnie brzucha. W ten sposób zaokrąglamy plecy. Razem z wdechem wracamy do pozycji wyjściowej i prostujemy plecy. Dbamy o płynność oddechu, a ćwiczenie wykonujemy powoli, powtarzając je 8-10 razy.

  1. Unoszenie bioder

Kładziemy się na plecach, ręce układamy wzdłuż ciała, kolana ustawiamy na szerokość bioder i uginamy, a stopy mocno opieramy o podłogę. Unosimy biodra do góry, zaś ciężar naszego ciała opieramy na stopach i ramionach. Wytrzymujemy chwilę w tej pozycji, napinając pośladki i solidnie wciągając brzuch. Następnie powoli opuszczamy biodra na ziemię. Ćwiczenia powtarzamy 10 razy.

  1. Nożyce

Kładziemy się na plecach, ramiona układamy luźno wzdłuż tułowia. Unosimy wyprostowane nogi tak, by razem z resztą ciała tworzyły kąt prosty. Rozpoczynamy wymachy, a praca naszych nóg przypomina tu pracę nożyc. Robimy ok. 15-20 wymachów.

  1. Podnoszenie nóg

Kładziemy się na brzuchu, opieramy głowę na dłoniach, prostujemy nogi. Unosimy prawą nogę i zatrzymujemy ją na kilka sekund w górze. Zmieniamy nogę na lewą i tak 10 razy.

Na koniec siadamy na stopach, wyciągamy ręce przed siebie, a dłonie i głowę opieramy o podłogę, rozciągając ciało.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *