dancehall dla mężczyzn

Dancehall? Mężczyźni mają tu równe szanse

Dancehall dość niesprawiedliwie kojarzy się większości z nas ze zjawiskowym potrząsaniem pupą. Przyczyniły się do tego głównie telewizyjne programy typu talent show oraz teledyski muzyczne, w których za jego pomocą eksponuje się seksowne ciała i ruchy tancerek. Tymczasem ważna jest tu także technika.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii dancehall

Aby być dobrym tancerzem dancehall, trzeba przede wszystkim znać historię, jaka za nim stoi – wiedzieć, że wywodzi się on z Jamajki i opiera się na tamtejszej ideologii, związanej z umiłowaniem życia i wolności, a także znać muzykę, która każdego dnia autentycznie porywa na tamtejszych ulicach całe tłumy, niezależnie od wieku i płci.

Ale niech nie zwiedzie nas stereotypowe myślenie – dancehall to nie tylko energicznie trzęsące się pośladki. To gatunek tańca trudny jak każdy inny, dla którego podstawą jest opanowanie kroków oraz żmudnie ćwiczona technika.

Taniec dla pań? Bzdura!

Zaznaczyć również trzeba, że dancehall to taniec niezwykle żywiołowy, a przez to szybki i seksowny. Ale zdziwią się ci, którym wydaje się, że praktykują go wyłącznie kobiety – przeciwnie, dawniej, zwłaszcza na rodzimej Jamajce, specjalistami od niego byli właśnie mężczyźni. Mało tego – do teraz istnieją kroki, w teorii zarezerwowane wyłącznie dla nich. Ale i panie nie powinny czuć się tutaj poszkodowane – także i one wykonują układy, które w męskim wykonaniu byłyby mało efektowne.

Co więcej, najwięksi mistrzowie tego stylu byli właśnie mężczyznami – dość wspomnieć takie postaci jak Gerald Levy, znany także jako Mr. Wacky oraz Bogle, zgodnie obwieszczony królem światowego dancehallu.

W upowszechnieniu się tego tańca miał także swój wielki udział Sean Paul, a do innych ważnych przedstawicieli gatunku zaliczają się m.in. Bounty Killer, Elephant Man oraz Shaggy. Poza tym nie wolno zapominać, że dancehall został wymyślony i rozpowszechniony właśnie przez mężczyzn – to oni opracowywali tutaj pierwsze układy i kroki, to oni nadawali im nazwy i uczyli go innych. Dopiero ostatnimi czasy uwaga przeniosła się z nich w stronę pań, a sam dancehall zaczął kojarzyć się ze zmysłowością i seksem.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Joanna Erd

Joanna Erd

Dotychczas zapalona miłośniczka wspinaczki, ostatnio poznaje jogę. Przekonała się, że sport kształtuje nie tylko sylwetkę, ale także charakter. Poza tym jest doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu ze znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *