ćwiczenia pilates w domu

Ćwiczenia pilates. Zestaw, który wykonasz w domu

Pilates nieco niesprawiedliwie nazywany bywa gimnastyką dla leniwych, choć rzeczywiście, poziom intensywności nie jest tu tak wysoki, jak przy innych, bardziej angażujących formach ruchu. Jego niewątpliwą zaletą jest natomiast fakt, że pozwala nam on wzmocnić mięśnie kręgosłupa, poprawić postawę ciała, wymodelować i wysmuklić sylwetkę, nauczyć się prawidłowego oddechu oraz płynności ruchów, wzmocnić wytrzymałość, poprawić nastrój i osiągnąć harmonię ciała i umysłu. I, co więcej, nie wymaga odwiedzania klubów fitness – tutejsze ćwiczenia bez problemu wykonasz też w domu.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii pilates

Początek

W tym celu zacznij od delikatnej rozgrzewki. Pomaszeruj w miejscu, wykonaj kilka skrętów szyją w prawą i lewą stronę, a następnie w przód i w tył.

Zrób krążenia ramionami, nieustannie wciągaj brzuch. Powietrze wydychaj nosem, a wdychaj ustami. Ponieważ pilates stawia nie na liczbę powtórzeń, ale na jakość ich wykonania, skup się na dokładnej pracy mięśni.

Rozluźnij kręgosłup

Następnie stań w rozkroku, rozstaw stopy na szerokość bioder, mocno ściągnij łopatki. Wykonaj ćwiczenie, przypominające zwijanie ciała – robiąc wydech opuść barki, powoli zwijając się w dół.

W pierwszym etapie broda powinna sięgnąć mostka. Później podwijamy też szyję, klatkę piersiową oraz dolną część pleców. Kiedy znajdziemy się w dole, ramiona powinny być już rozluźnione. Bierzemy wówczas głęboki wdech i ostrożnie wracamy do wyprostowanej pozycji.

Wzmacnianie

Po wykonanej serii ćwiczeń przejdź do pozycji siedzącej. Nogi ugnij w kolanach, zaś stopy rozstaw na szerokość bioder. Ręce trzymaj wyprostowane, a następnie, wydychając powietrze, zaokrąglij plecy i zacznij delikatne opadanie, schodząc do pozycji leżącej. Później podnoś się równie powoli, skupiając na dokładnej pracy mięśni.

Następnie przejdź do klęku podpartego i wykonaj pompki. W tym celu dłonie ustaw na szerokość barków, kolana zaś – na szerokość bioder. Kręgosłup powinien pozostać w linii prostej.

Robiąc wydech, przenieś ciężar ciała na ręce, po czym – utrzymując tułów wyprostowany – zacznij uginać ramiona. Na koniec treningu wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *