ćwiczenia na kręgosłup

Ćwiczenia na kręgosłup

Kręgosłup jest osią, która utrzymuje w pionie całe nasze ciało. Kiedy zaczyna szwankować, dokuczają nam bardzo sile bóle, które mogą wyłączyć nas z funkcjonowania na kilka dobrych dni. Jednym ze sposobów uniknięcia takiej sytuacji są ćwiczenia na kręgosłup.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii ćwiczenia na kręgosłup

Ruch jedną z metod leczenia bólu pleców

Kinezyterapia, czyli mówiąc inaczej leczenie ruchem, to jeden z podstawowych elementów profilaktyki bólów kręgosłupa. Aby jednak przyniosła efekty, pozycje wyjściowe muszą zostać odpowiednio dobrane. Wszystkie ćwiczenia mające korzystnie wpływać na kondycję kręgosłupa wykonuje się z pozycji leżenia: na plecach lub na boku.

Jak ćwiczyć?

Wszystkie ćwiczenia wykonujemy tak, aby nie wywoływały one dolegliwości bólowych. Ich intensywność zawsze należy dostosować do naszych możliwości: nigdy nie należy przesadzać, licząc, że „jakoś to będzie”. Takie szarżowanie może skończyć się nie tylko silnym bólem, ale również poważną kontuzją, która będzie wymagała interwencji lekarza. Ćwiczyć trzeba w równym tempie. Istotny jest rytmiczny, spokojny oddech, który bardzo pomaga się rozluźnić.

Czas i częstotliwość

Ćwiczenia na kręgosłup wykonuje się przez około dwadzieścia minut. Optymalnie jest, aby każde z ćwiczeń zostało powtórzone aż dziesięć razy. Zanim przystąpimy do aktywności, powinniśmy wywietrzyć pokój.

Najprostsze elementy gimnastyki dla kręgosłupa

Ćwiczenia mające korzystnie wpłynąć na kręgosłup wcale nie muszą być skomplikowane. Do tych najprostszych zalicza się:

  • prozaiczne przeciąganie się – warto przed wstaniem z łóżka solidnie się przeciągnąć, kręgosłup odwdzięczy się brakiem bólu w ciągu dnia;
  • napinanie mięśni brzucha – silne mięśnie brzucha podtrzymują kręgosłup, tym samym zapobiegając dolegliwościom bólowym;
  • przysiady – tutaj trzeba zwracać baczną uwagę, aby w czasie ćwiczeń nie pochylać się zbytnio ani do przodu, ani do tyłu;
  • unoszenie rąk do góry – ćwiczenie to pomaga się również rozciągnąć.

Osoby mające problemy z kręgosłupem powinni natomiast unikać zgięcia (zarówno do tyłu i do przodu) połączonego z obrotem tułowia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *