ćwiczenia na kręgosłup szyjny

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny. Zobacz, jak go wzmocnić

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny to propozycja odpowiednia nie tylko dla osób, uskarżających się na ból w tej okolicy. Doskonale sprawdzą się także w ramach profilaktyki – zwłaszcza w przypadku osób spędzających większość czasu w pozycji siedzącej, czy to za biurkiem, czy za kierownicą samochodu. Mają one wówczas na celu zarówno zapobieganie ewentualnym schorzeniom, jak i poprawienie stanu naszego kręgosłupa szyjnego, działając na niego mobilizująco, rozciągająco oraz wzmacniająco.

Znajdź zajęcia sportowe w swojej okolicy na

FitPlanner.pl

Ćwiczenia wzmacniające

Zacznijmy może od ćwiczeń wzmacniających. W tym celu siadamy wygodnie w pozycji wyprostowanej i mocno rozstawiamy stopy, patrząc jednocześnie przed siebie. Jedną z dłoni opieramy na czole i próbujemy naciskać na nią czołem, jednocześnie stawiając opór ręką. Odliczamy do 10, odpuszczamy na 5 sekund i powtarzamy. Wykonujemy 3 takie serie, po czym rozluźniamy mięśnie.

Następnie splatamy ręce z tyłu głowy i naciskamy nią na nie, nie pozwalając głowie się odchylić. Znów wytrzymujemy 10 sekund, odpuszczamy na 5 i powtarzamy 3 serie, kończąc rozluźnieniem mięśni.

W kolejnym ćwiczeniu przykładamy prawą dłoń do prawego ucha i naciskamy głową na rękę, jednocześnie stawiając opór dłonią. Ponownie wytrzymujemy 10 sekund, odpuszczamy na 5 i powtarzamy 3 serie, a następnie zmieniamy strony.

W celu rozciągnięcia kręgosłupa szyjnego siadamy natomiast prosto, rozstawiamy stopy, zaś prawą ręką chwytamy siedzisko krzesła. Opuszczamy prawy bark, zaś lewą ręką obejmujemy głowę i pochylamy ją w lewo. Rozciągamy tak mięśnie przez ok. 15 sekund, po czym rozluźniamy je i wykonujemy serię na drugą stronę.

Z kolei w celu zmobilizowania naszych mięśni siadamy w rozkroku, uginamy nogi w kolanach, a dłonie opieramy na udach. Głowę opuszczamy, a następnie płynnym ruchem kierujemy ją powoli najpierw w prawo, potem w lewo. Powtarzamy ćwiczenie 10 razy.

Następnie odchylamy głowę do tyłu i znów kierujemy ją to w prawo, to w lewo, powtarzając 10 razy.

Na koniec kładziemy palce na karku i spoglądamy przed siebie. Kierujemy głowę to w prawo, to w lewo, powtarzając 10 razy.

Poniżej video:

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Anna Firlej

Anna Firlej

Entuzjastka jogi :) Wcześniej wielbicielka pilatesu i stretchingu. Sport jest dla mnie sposobem na radzenie sobie z emocjami, zwłaszcza tymi, które uwierają. Pozwala zatrzymać się w obecnej chwili i nabrać dystansu do otaczającej rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *