Capoeira

Capoeira. Sztuka walki czy raczej taniec?

Tak widowiskowo bywa rzadko kiedy – elementy tańca przeplatają się tu z elementami sztuk walki, rytmiczna muzyka podkręca tempo, a płynność i nieprzewidywalność ataków utrzymują w napięciu tak uczestników, jak i obserwatorów pokazu. Oto capoeira – wyjątkowe połączenie dwóch dyscyplin, zyskujące fanów na każdym kontynencie.

Wybierz swoje miasto i znajdź zajęcia z kategorii capoeira

Capoeira (czyt. kapuejra) oficjalnie uważana jest za sztukę walki, za to jedną z najbardziej widowiskowych. Zawdzięcza to faktowi, że pod względem ruchów znajduje się na pograniczu hipnotyzującego tańca.

Taka zresztą stoi za nią historia – capoeira swój początek wzięła od rytualnych tańców plemion afrykańskich i brazylijskich i do dzisiaj jest żywą pochwałą tamtejszych tradycji.

Obrona zamiast ataku

W przeciwieństwie do innych sztuk walki, capoeira nie stawia na atak i agresję. Jest dynamiczna, ale bazuje raczej na starannie obranej taktyce i płynności, niż szarpanych, przypadkowych atakach.

Na porządku dziennym są tutaj zamaszyste kopnięcia i podcięcia nóg, zaś główną pozycją – raczej ta obronna. Dlatego tak mocno akcentowane są tutaj przejścia i uniki.

Capoeira to przy tym ciekawa i widowiskowa kombinacja rytmicznych ruchów, zaś tutejsze treningi odbywają się zwykle przy dźwiękach muzyki lub wyklaskiwanym akompaniamencie.

Niech nie zwiedzenie nas jednak muzyczna oprawa tej dyscypliny – capoeira okazuje się bowiem nieocenioną lekcją samoobrony, którą z desek parkietu w razie konieczności przenieść możemy także do realnego życia.

Spokój zamiast stresu

Capoeira dedykowana jest zatem wszystkim tym, których interesują sztuki walki, a którzy pozostałe ich formy uważają za zbyt agresywne.

To także doskonały sposób na zapanowanie nie tylko nad ciałem, ale i duchem – capoeira pomaga rozładować stres, pozbyć się negatywnej energii, dać ujście nagromadzonym przez cały dzień, złym emocjom.

Ćwiczyć tutaj może właściwie każdy, niezależnie od wieku, kondycji oraz płci. Przeszkodą mogą być co najwyżej przebyte kontuzje bądź inne przeciwwskazania lekarskie. Jedyne zaś, co jest nam potrzebne do rozpoczęcia treningów, to odpowiednia motywacja.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa

Arkadiusz Oliwa - trener personalny i dietetyk. Niedawno odkrył crossfit i uważa, że jest to sport idealny. Odpowiednia mieszanka wysiłku siłowego z treningiem kondycyjnym pozwalająca oczyścić głowę i dodająca energii. Poza tym fan wspinaczki, boulderingu, fotografii i filmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *