aktywna-mama-w-ciazy-fitness-joga-ciaza-ciezarna

Zajęcia dla przyszłych i młodych mam – czy warto je mieć w ofercie klubu fitness?

Obecnie mamy mają coraz większą świadomość odnośnie roli aktywności fizycznej w trakcie ciąży i po niej. Eksperci z serwisu FitPlanner.pl postanowili sprawdzić czy kluby fitness wychodzą naprzeciw oczekiwaniom młodych i przyszłych mam, jakie formy aktywności im proponują i czy kobiety chętnie z nich korzystają.

Poznaj i jako jeden z pierwszych wypróbuj

oprogramowanie klubów fitness


i innych obiektów sportowych od FitPlanner.pl

Jakie zajęcia oferują mamom kluby fitness?

Najszerszą ofertę zajęć dla przyszłych i młodych mam (ale nadal niewielką) mają szkoły jogi i kluby fitness znajdujące się w dużych miastach – choć zazwyczaj nie te największe, sieciowe. Warto zaznaczyć także, że w harmonogramach klubów więcej jest zajęć dla kobiet w ciąży niż dla młodych mam. Jak wynika z danych serwisu FitPlanner.pl, zajęcia dla mam są najbardziej popularne na Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce. Co ciekawe, młode mamy najchętniej wybierają zajęcia z jogi.

Jak często i w jakich godzinach kluby oferują takie zajęcia?

Zazwyczaj tego typu zajęcia odbywają się w godzinach przedpołudniowych, średnio dwa lub trzy razy w tygodniu, czyli adekwatnie do ilości treningów, które przyszłe mamy wykonać mogą/powinny. Jedna z trenerek na co dzień pracujących z kobietami w ciąży, Anna Paciorek, zwraca uwagę na fakt, że w klubach fitness zajęć dla kobiet w ciąży i młodych mam nadal jest za mało – nie znajdują się one w każdym klubie, nawet w tych największych. Poza tym, według niej, zajęcia takie powinny się odbywać w blokach porannym i popołudniowym, codziennie po dwie jednostki zajęciowe, co znacznie ułatwiłoby dopasowanie ich do planu dnia.

Jaka jest frekwencja młodych mam?

Jak wskazuje Anna Paciorek, z powodu niedużego wyboru zajęć w klubach – wiele ciężarnych kobiet uczęszcza po prostu na zajęcia jogi. Jest to jednak problematyczne rozwiązanie, gdyż kobiety w ciąży nie mogą wykonywać tych samych ćwiczeń, co reszta grupy. Często potrzebują one także więcej czasu na wykonanie konkretnych pozycji. 

Z kolei młodym mamom kluby oferują zajęcia wzmacniająco-rozciągające na które można uczęszczać po 6-8 tyg. lub nawet 3 tyg. po porodzie. Zajęcia takie jednak występują rzadziej i są mniej popularne. Przyczyn może być wiele, począwszy od niewielkiej oferty klubów, poprzez niedostępność z powodu ceny, skończywszy na tym, że młode mamy częściej wybierają bierny odpoczynek bądź wysiłek typu spacer, na co wskazuje też Anna Paciorek. Obecnie jednak mamy mają coraz większą świadomość i możliwości, dlatego prognozuje się, że trend ten będzie się rozwijał.

Podsumowując

Warto nie zapominać o mamach przy układaniu harmonogramu zajęć w swoim klubie. Najlepiej żeby zajęcia dla nich odbywały się częściej i w różnych godzinach tak, by kobiety miały wybór, a nie były skazane na jedne zajęcia w tygodniu, co też się zdarza.

Poza tym – może wprowadzenie dodatkowych zajęć dla mam będzie sposobem na rozwiązanie problemu mniejszej frekwencji klubowiczów latem? Kobiety w ciąży i młode mamy wciąż pozostają mniejszą i zaniedbywaną grupą docelową.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim ze znajomymi i udostępnij go!

Autor

Aleksandra Balcerzak

Aleksandra Balcerzak

Specjalista ds. marketingu w firmie FitPlanner. Autorka raportów o kondycji rynku fitness w Polsce, a także serii artykułów dla przedsiębiorców z branży sportowej. Na bieżąco bada, co i kiedy ćwiczą Polacy. Prywatnie chętnie uczestniczy w zajęciach tanecznych, takich jak salsa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *